V takmer jarnom slnečnom počasí sa uskutočnil v račianskom vinohrade Šušnajdre 16. ročník tradičnej súťaže v reze viniča, ktorú organizuje miestny vinohradnícky spolok v spolupráci s MČ Bratislava – Rača. Rezal sa 40-ročný vinohrad s frankovkou modrou.

Trojčlenná porota v zložení Ľudovít Halinkovič (Rača), František Krajčovič (Pezinok) a Stanislav Rýchly (majster odborného výcviku, SOŠ Vinársko-ovocinárska v Modre) hodnotila nielen rýchlosť, ale aj kvalitu rezu.

Súťaž rez viniča Rača Achberger

Súťaž v reze viniča v Rači má za sebou 16. ročník, strihalo sa vo vinici Šušnajdre v krásnom takmer jarnom počasí.

Základné zadanie bolo v časovom limite 45 minút ostrihať 30 pňov na dvojočkový čapík a 8-10 očiek na ťažni. Rozhodovalo tiež posúdenie zaťaženia každého koreňa a úprava jeho celkového vzhľadu.

Víťazstvo si z Rače odnáša svätojurský vinohradník Martin Achberger, ktorý vlani skončil na 3. mieste. Druhý skončil podľa hodnotenia poroty a dosiahnutého času Jozef Pecár (Vajnory) a tretí Timotej Achberger (Sv. Jur).

„Potešilo ma, že prišlo viac súťažiacich ako vlani a opäť boli medzi nimi aj šikovní mladí vinohradníci,“ povedal o akcii predseda Račianskeho vinohradníckeho spolku Dušan Žitný a dodal: „Zaujímavosťou bolo, že mladá až štvorčlenná zostava súrodencov Achbergerovcov mala na súťaži početné zastúpenie, keď tesne za stupňami víťazov skončila ich sestra Petronela Danišová!“

Cenu starostu Rače pre najlepšieho domáceho zástupcu prevzal z rúk Petra Pilinského skúsený Dušan Žitný, odmenu pre najmladšieho zúčastneného získala len 17-ročná študentka SOŠ vinársko-ovocinárskej v Modre Katarína Pečicová.

Všetci ocenení si odniesli aj praktické ceny na prácu vo vinohrade – špecializované náradie (nožnice, pílky) značky Felco od distribútora tejto značky na Slovensku Jozefa Cicáka.

Súťaž rez viniča Rača Achberger

Na 16. ročníku súťaže v reze viniča sa v Rači zúčastnilo 24 vinohradníkov, dominovali súrodenci Achbergerovci zo Svätého Jura.

Výsledky predchádzajúcich ročníkov

2015 (17 účastníkov)
1. Peter Krajčovič (Pezinok)
2. Štefan Achberger (Sv. Jur)
3. Martin Achberger (Sv. Jur)

2014 (26 účastníkov):
1. Ján Borbély (Villa Vino Rača a.s.)
2. Lukáš Krasňanský (Grinava)
3. Stanislav Gerzanič (Villa Vino Rača a.s.)

2013 (27 účastníkov):
1. Stanislav Gerzanič (Villa Vino Rača)
2. Lukáš Krasňanský (Rača)
3. Ivan Holík (Rača)

Zdroj: Mgr. Eva Miklánková, Hovorkyňa MČ Bratislava – Rača