Myšlienka partie nadšencov na obnovu areálu Slalomky neutícha! Najnovšie predstavili svoj koncept časti račianskych poslancov a tiež záujemcom z radov verejnosti na prezentácii v Nemeckom kultúrnom dome.

Autori riešenia revitalizácie areálu priniesli niekoľko pozoruhodných nápadov, technických noviniek a takisto myšlienku na celoročnú prevádzku pre milovníkov športu, turistiky či prímestskej rekreácie.

Návrh novej Slalomky: 1 Pretekárska SLALOMKA (Červená zjazdovka pre pokročilých lyžiarov – dĺžka 240 m, prevýšenie 60 m), 2 Turistická CVIČNÁ (Modrá zjazdovka pre deti a dospelých – dĺžka 460 m, prevýšenie 60 m), 3 Detská škôlka (40 m) s dopravným pásom pri vrcholovej stanici. 4 Turistická rozhľadňa. 5 Vrcholová reštaurácia. 6 Dolný bufet. 7 Lanová dráha (Zip-line). 8 V okolí traily pre horské bicykle a bežkárske trate.

Spravodaj Račan pred rokom informoval o pláne Michala Molottu prehodnotiť východiská na revitalizáciu športovo-rekreačného strediska Slalomka. V minulosti bola pre mnoho Račanov známa ak malé lokálne lyžiarske stredisko, v rámci ktorého na vrchole jeho existencie premávali dva vleky.

Molotta ako skúsený projektový manažér, ktorý sa profesionálne zaoberá zasnežovacími systémami, dnes po analýze získaných údajov presvedčivo tvrdí, že oživenie Slalomky s celoročnou náplňou je reálne!

Cvičná lúka dnes. Kedysi tu premávala moderná Tatrapoma.

Počas priemerne chladného roka by mohla trvať sezóna dva mesiace, v mrazivejších až 100 dní. Ak sa nasneží 1 meter snehu, vydrží aj 4-dňový dážď a teploty nad nulou. Verejnosti v Nemeckom kultúrnom dome odprezentoval investičný zámer, ktorého výsledkom by bolo vytvorenie malého prímestského strediska pre športové aj rekreačné aktivity.

Celoročná prevádzka

„Pre zimnú sezónu sme rozpočtovali tri dopravné zariadenia, teda vleky. Jedno na 240 metrovej červenej zjazdovke Slalomka, druhé na 460 metrovej Cvičnej lúke a tretie v podobe dopravného pásu na vrchu Cvičnej lúky pre asi 40 metrovú detskú lyžiarsku škôlku,“ opísal Molotta obsluhu dvoch svahov troma vlekmi.

Archívne fotografie Slalomky si môžete pozrieť tu.

Pre využívanie v zimných mesiacoch by mali oba svahy umelé osvetlenie a o sneh by sa starali snežné delá ako aj moderný veľkokapacitný výrobník snehu. To všetko by umožnilo tak večerné lyžovanie, ako aj lyžiarske kurzy pre školy či škôlky a tiež individuálne lyžovanie. Snežný skúter s nadstavbou by bolo možné použiť na vyfrézovanie bežkárskej stopy.

Autori návrhu nasimulovali aj výhľad z budúcej rozhľadne na vrchu Slalomky.

Letné aktivity by sa sústredili na turistiku, ktorú by podporilo vybudovanie rozhľadne, horské bicykle, malá prekážková dráha pump track pre najmenších, lanová dráha (zip-line) ponad údolie Pieskového potoka na protiľahlý svah a tiež lanový park pre deti a dospelých.

Kyvadlová doprava

V stredisku by sa nachádzali podľa návrhu aj dve občerstvovacie zariadenia – reštaurácia na mieste Lyžiarskej chaty a dole bufet, ako aj toalety, požičovňa športových potrieb, odkladacie priestory a stanovisko zdravotníkov.

Nedostatok parkovacích miest na Potočnej ulici by vyriešil lokálny elektrický skibus alebo akumulátorový vláčik premávajúci od parkoviska v Knižkovej doline cez Alstrovu, Námestie A. Hlinku až na Potočnú ulicu.

S myšlienkou obnovy Slalomky predstúpili pred Račanov Michal Molotta, Marek Smatana a Michal Vančo.

Michal Molotta a Michal Vančo v diskusii s poslancom Jánom Polakovičom (vpravo), ktorý inicioval verejnú prezentáciu zámeru obnovy Slalomky.

Všetky navrhované riešenia a technológie sú overené a fungujú. Zvažujeme len moderné stavby a technológie s minimálnou záťažou na životné prostredie. Vidíme, že športový turizmus sa pre Bratislavčanov stáva životným štýlom a takéto lokálne stredisko by mohlo tento trend ešte podporiť,“ objasňuje Molotta, ktorý už pribral do prípravného tímu aj ďalších odborníkov.

Aj malé stredisko prinesie kopu radosti

Projekt sa snaží prezentovať heslom: Aj malé stredisko prinesie kopu radosti! O ďalšom osude tohto nápadu budú samozrejme v ďalšej fáze rozhodovať tak poslanci Rače, ako aj mesta Bratislava a tiež k nemu budú mať čo povedať Mestské lesy či ochranári.

Záujem o verejnú prezentáciu už v tejto fáze prejavili aj zástupcovia samosprávy – za mestských poslancov sme v auditóriu Nemeckého kultúrneho domu zaregistrovali Moniku Debnárovú, Petra Pilinského či Petra Lenča, z račianskych poslancov bol okrem moderátora večera Jána Polakoviča prítomný aj Ivan Vrana, Juraj Madzin, Monika Luknárová, Radko Tino či Marian Vulgan.

Na vrch Slalomky premával vlek, ľudia sa na lano pripínali kotvami.

Rč, foto MM, archív