Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Keďže pred voľbami čítame množstvo sľubov, ako by kto vedel urobiť Raču lepším miestom pre život, zašiel som sa pozrieť do Karlovej Vsi. Práve tu je Michal Drotován šéfom úradu, pričom predtým (2015-17) pracoval vo funkcii šéfa oddelenia životného prostredia a podieľal sa aj na strategickom projekte rezidenčného parkovania.

Michal Drotován pracoval v Starom Meste za starostky Táne Rosovej (SDKÚ), od roku 2015 je v Karlovej Vsi u Dany Čahojovej najskôr ako šéf oddelenia životného prostredia a teraz ako prednosta miestneho úradu.

Prednosta je po starostovi druhá najvýznamnejšia a navyše výkonná manažérska funkcia mestskej časti. Ako teda vyzerajú v praxi výsledky štvorročného pôsobenia favorita na post starostu Rače? Čo všetko sa v Karlovej Vsi (ne)podarilo vybudovať a na čo si občania dlhodobo sťažujú? Okrem vlastných zistení citujem aj názory ľudí z diskusných skupín v Karlovej Vsi a tiež tamojšieho poslanca Roberta Krampla (SaS).

Cieľom tohto textu nie je porovnávať jednotlivé mestské časti. Skôr poukázať na to, že prezentovať svoje teórie na internete je niečo iné, ako potom realizovať všetky aj v praxi. A to platí tak o Rači, ako aj Karlovej Vsi. Pred voľbami aj po nich. Považujem za dôležité, aby boli voliči informovaní o všetkých kandidátoch na starostu – Drotovám totiž nie je žiadny spasiteľ ani chránený druh, ale úplne bežný politik. A tak ho treba aj brať. Skôr, než sa rozhodnete veriť mu, bude dobré pozrieť sa na jeho výsledky.

Eurofondové kšefty kamarátom?

Na šafárenie v Karlovej Vsi dlhodobo upozorňujú poslanci Robert Krampl a Igor Bendík (vpravo)

Karlova Ves sa nedávno pochválila, že získala dotáciu 1,5 milióna eur na projekt na zmiernenie následkov klimatických zmien. Podľa Krampla o ňom majú poslanci len minimum informácií.

„Ako všetko, ani toto nie je zadarmo. Materiál predkladala úradníčka, ktorá mala mať z tohto programu sama značný finančný prospech (cca 125 tisíc eur – pozn. red.). Jasný mi nebol ani jej pracovno- -právny vzťah, keďže bola súčasne zamestnankyňou MČ aj externým dodávateľom s neobvyklou zmluvou, v ktorej sa platilo za hodiny a nie za výkon,“ povedal poslanec za SaS.

Podľa neho je rozdiel medzi bezhlavým míňaním prostriedkov EÚ na konferencie a skutočnou enviro politikou. Z vyše milióna eur sa na technické riešenia minie iba polovica.

Poslanec vyjadril obavy, aby nebola MČ práčkou na EU fondy. Najnovšie našiel odvahu prehovoriť o vážnych podozreniach v súvislosti s čerpaním eurofondov aj ďalší karloveský poslanec Igor Bendík (SaS).

Ten takisto vzniesol vážne podozrenia nielen o spôsobe výberu dodávateľa určitých služieb, ktorým sa stal zamestnanec miestneho úradu vedeného Michalom Drotovánom, ale aj o termínoch dodávky prác, fakturácii či zverejňovaní dokumentov o verejnom obstarávaní.

Viac o pôsobení Drotována a Čahojovej čítajte tu: Podvod a klamstvo na úrade v Karlovej Vsi?

Podvody s eurofondami v Karlovej Vsi?

Zlegalizovaná čierna stavba

Čierne stavby sú problémom v celej Bratislave. V Karlovej Vsi začala jedna vyrastať na ulici Jána Stanislava. Z rekonštrukcie rodinného domu sa vykľula stavba 4 podlažnej bytovky! Ako to dopadlo? Miestny úrad na prekvapenie všetko dodatočne zlegalizoval a stavbu skolaudoval. Prečo?

„Vlastník stavby (stavebník) predložil doklady, ktoré preukazujú, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami,” znie zdôvodnenie úradu vedeného Drotovánom. Verejný záujem je v tomto platný Územný plán – rovnako by musela postupovať každá mestská časť. Drotován to veľmi dobre vie, akurát v Rači to dáva za vinu Pilinskému a nie platným zákonom tejto krajiny…

Výstavba medzi bytovkami

Celé mesto najviac desí výstavba vo vnútroblokoch sídlisk. V Karlovej Vsi – v strede najzahustenejšieho sídliska a len pár metrov od záhrad rodinných domov vyrastá bytovka Karlove (pôvodný názov Boomerang). Prečo ste to povolili? pýtali sa ľudia. „Ako samospráva, pokiaľ to umožňuje Územný plán, musíme vydať potrebné dokumenty. Nemôžeme rozhodovať svojvoľne podľa toho, čo sa nám páči alebo nie,” argumentuje úrad.

Rovnako v duchu zákonov v takýchto prípadoch argumentuje aj Rača, no u nás Drotován tieto zákonné argumenty spochybňuje a na masírovaní nespokojných ľudí získava politické body ako „bojovník proti developerom“.

Projekt Karlove v strede sídliska je povolený ako objekt s nebytovými priestormi, ale developer ich predáva ako byty. Prečo Drotován neupozorňuje na podvody s bytmi v Karlovej Vsi?

Stavba Karlove je navyše povolená na nebytové priestory (rovnako ako penzión na Peknej ceste), no developer ich klientom predáva ako byty! Prečo Drotován v Rači takýto postup kritizuje, ale v Karlovej Vsi je ticho?

Každodenná cenzúra

Občania aj poslanci v Karlovej Vsi si sťažujú na cenzúru v médiách hradených z rozpočtu mestskej časti. „Zaradili sme sa do zoznamu samospráv, ktoré o sebe vytvárajú takmer dokonalý obraz, za cenu umlčania kritických názorov. Pripomína mi to časy, keď sa plán plnil na 150%, ale obchody zívali prázdnotou,“ povedal poslanec za SaS Robert Krampl pre blog Večerník Bratislava. Jeho slová potvrdzuje množstvo sťažností obyvateľov, ktorým zatvoria ústa resp. znemožnia vyjadrovať ich názor v okamihu, ako si dovolia mať ku veciam verejným čo i len trochu kritický postoj.

Cenzúra nepohodlných názorov má za úlohu umlčať aj politických oponentov a zabezpečiť, aby verejnosť vnímala len “to pozitívne”.

Miliónový bazén na škole

Na rekonštrukciu bazéna na ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej si brali úver 600 000 eur, celkovo vyjde oprava na 1,037 milióna eur (pre porovnanie: rekonštrukcia porovnateľnej plavárne na SOU Na Pántoch stála BSK len 380 tisíc). Vášnivo sa o tom diskutovalo na viacerých lokálnych fórach a sociálnych sieťach (tu aj tu).

Rekonštrukcia existujúceho bazéna na základnej škole za vyše 1 milióna eur vzbudila medzi karlovešťanmi pri porovnaní s rozpočtami podobných projektov množstvo pochybností a otáznikov… Zdroj: Karlova Ves+Dlhé diely=Naša srdcovka

Pre Račanov je to zaujímavý údaj, keďže ukazuje, akú hodnotu získame výstavbou LBG Arény na Černockého. Tá pritom nebude mať len bazén, ale aj detský svet či ľadovú plochu, pričom mestskú časť nebude stáť ani cent! Areál už mohol stáť, keby ho skupinka odporcov podporovaná z úzadia Drotovánom dlhodobo nebrzdila využívajúc deravé zákony.

Vulgarizmy úradníka

Niekedy to majú úradníci ťažké – tak v Rači, ako aj Karlovej Vsi. Ale používať v takejto verejnej funkcii vulgarizmy ako blbci alebo dementi, to je trochu priveľa. Na nevhodný spôsob vyjadrovania na fórach upozorňovali ľudia Drotována nie jeden raz.

Vulgarizmy Drotována: Namiesto toho, aby vo svojej funkcii vypátral vinníka a potrestal ho, označuje vodičov z Karlovej Vsi slovami ako: arogantní blbci a dementní vodiči!

Veľké projekty meškajú, lodenica sa stavia

Zo strategických projektov sa v Karlovej Vsi nepodarilo realizovať rekonštrukciu električkovej tzv. Karloveskej radiály v réžii magistrátu, ani vybudovanie nového parku. Z voľnočasových projektov už mala byť minulý rok dokončená lodenica v Karloveskej zátoke, no s jej výstavbou sa začalo len v lete, takže jej dokončenie sa oddiali oproti pôvodnému plánu o takmer dva roky.

Výstavba lodenice v Karloveskom ramene sa konečne rozbehla po 2-ročnom meškaní.

„Spustilo sa viacero investičných projektov, z tých väčších sa nedokončil žiaden,“ konštatuje karloveský poslanec Krampl. „Z finančne menej náročných treba spomenúť rekonštrukciu Adámiho ulice, či opravu WC a stupačiek na ZŠ Majerníkova. Z nového povrchu sa určite potešili ľudia parkujúci pri kostole sv. Michala.“

Obnova škôl a škôlok

Karlova Ves má vďaka veľkorysému plánovaniu sídlisk z čias socializmu dostatok miest v škôlkach a školách. Zblízka vidno, že väčšina si ten socializmus naozaj pamätá… V Karlovej Vsi nenájdete za posledné 4 roky komplexne zrekonštruovanú či zateplenú ani jedinú štátnu školu či škôlku! Najväčším úspechom sa tak javí obnova prepojovacieho mostíka medzi dvoma pavilónmi ZŠ A. Dubčeka…

Parkovacia politika

Vedenie mestskej časti chcelo predbehnúť magistrátny projekt parkovacej politiky a zaviesť si ho samo, aby všetkým ukázalo, ako sa to má robiť. Výsledky sú rozpačité. Mnoho ľudí z dotknutej zóny Veternicova – Hlaváčikova experiment nahlas kritizuje.

Zaparkovať v Karlovej Vsi je umenie! Využíva sa každý meter štvorcový. Parkovacia politika v rezidenčnej zóne problém nevyriešila.

„Projekt začal ako pilotný, avšak bez pravidiel schválených zastupiteľstvom. Vydávať rezidenčné parkovacie preukazy za týchto okolností nepovažujem za správne, hodnotím ho skôr ako PR projekt, než ako skutočnú snahu riešiť problém parkovania. Autá ktoré museli opustiť tieto zóny nezmizli, iba sa presťahovali do susedných ulíc, kde sa situácia ešte zhoršila. Ruka v ruke so zavedením rezidenčného systému musí prísť k nárastu počtu parkovacích miest, hoci aj platených, autá však z rozhodnutia úradu nezmiznú. Parkovacích miest nepribudlo, skôr naopak,“ tvrdí poslanec Krampl.

Akonáhle si dovolil publikovať v článku svoj pohľad na túto problematiku zverejniť jeden z občanov dotknutej lokality, ktorá bola “poctená” zavedením rezidenčného parkovania, okamžite sa doňho v pracovnej dobe pustila svorka tamojších úradníkov vedená Drotovánom. Apropo, diskutovanie a vedenie vlastnej volebnej kampane počas pracovných hodín je v rozpore s Etickým kódexom Miestneho úradu v Karlovej Vsi – ale to zjavne prednostovi úradu, ktorý má na dodržiavanie týchto noriem dohliadať, vôbec neprekáža.

Kontajnery na odpad

Tradičnou a opakovanou agendou Michala Drotována je pristavovanie veľkokapacitných kontajnerov. Realizuje to aj v Karlovej Vsi – oceňujú to tí, čo sa pohodlne zbavia často aj problematického odpadu. Naopak, zúria ľudia, ktorým kontajnery pristavia pod okná, pretože im tam zakrátko vznikne niečo medzi malým smetiskom a nelegálnou skládkou, ako dokazujú fotografie nespokojných obyvateľov.

Veľkokapacitné kontajnery rovno pod oknami bytovky

Ak máte záujem o nestranné a objektívne spravodajstvo z Karlovej Vsi, odporúčame stránku Objektív Karlova Ves.

Ján Bednarič, foto Facebook, archív