Na Alstrovej ulici v starej Rači prechádza rozsiahlou rekonštrukciou ďalšia vzácna historická budova. Mnohým sa pri jej názve vynoria spomienky na detstvo – dlhé roky v nej totiž bývala materská škôlka na Kirovovej ulici.

Kúria na Alstrovej slúžila v minulosti aj ako škôlka. Ulica sa po II. svetovej vojne volala Kirovova. Na fotografii už po oprave strechy a výmene okien.

Zichyho kúria pred rekonštrukciou, rok 2009.

Reč je o dome č. 171 na dnešnej Alstrovej ulici, hneď vedľa Mäsiarstva pod kúpaliskom. Budova Zichyho kúrie s rodovým erbom patrila dlhé roky cirkvi, ktorá v nej zriadila najskôr cirkevnú školu, od roku 1935 meštiansku. Rádové sestry v nej mali až do roku 1950 opatrovňu. Po likvidácii kláštorov slúžila ako štátna materská škola a po revolúcii sa opäť dostala do rúk cirkvi.

Materská škola Kirovova, ročník 1976/77.

Rekonštrukcia v réžii ACM Vinica

Na stretnutí Komisie pre mládež Bratislavskej arcidiecézy z radov kňazov aj laikov s účasťou bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského v roku 2016 verejne ohlásili sťahovanie Arcidiecézneho centra pre mládež do nových priestorov Zichyho kúrie v Rači v priebehu roka 2017.

Arcidiecézne centrum mládeže Rača “ACM Vinica” na základe týchto poverení realizuje v budove a celom objekte rozsiahle rekonštrukčné práce ako aj sprievodné aktivity.

Okrem opravy a kompletnej výmeny strechy potvrdzujú zábery z interiérov, že aj vo vnútri panuje čulý ruch, do ktorého sa vlastnou prácou zapájajú aj členovia centra a ich sympatizanti.

Fotogaléria z rekonštrukcie Zichyho kúrie:

Len kúsok od Zichyho kúrie nedávno zrealizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR inú  vkusnú a k historickej hodnote budovy šetrnú rekonštrukciu. V budove bývalej základnej a umeleckej školy plánujú sprevádzkovať vzdelávaco-rehabilitačné centrum pre ľudí s mentálnym postihnutím BIVIO, súčasťou ktorého majú byť aj drobné prevádzky pre verejnosť ako práčovňa či kaviareň.

Viac aj tu: Pozrite si unikátne centrum BIVIO, ktoré rastie v Rači 

Zdroj: Račaweb, foto: ACM Vinica, archív Račaweb