Víchrica, ktorá koncom tohto týždňa sužuje spolu so silnými dažďami väčšina územia Slovenska, ukázala svoju silu aj na území našej mestskej časti. Dramatická situácia nastala v noci na piatok v Krasňanoch, v medzibloku na Kadnárovej ceste sa zrútil na trávnatú plochu s prašiakom asi 10 metrový strom. Vedenie Mestských lesov Bratislava neodporúča v čase silných nárazových vetrov návštevu lesa.

V medzibloku na Kadnárovej padol v nadránom asi 10 metrový strom, zasiahol prašiak.

V medzibloku na Kadnárovej padol v nadránom asi 10 metrový strom, zasiahol prašiak.

“Dnes ráno. Hotová spúšť!” napísal Gabriel Kállay vo facebookovej skupine Račania a pridal fotografie spadnutého stromu. Udiať sa to malo okolo pol šiestej ráno, teda v čase, keď už začínajú chodiť ľudia do práce či venčiť svojich psov.

“Už sme v teréne a zisťujeme aktuálny stav poškodenia. Aj vďaka tomu, že za posledné tri roky sme sa tejto problematike v Rači – zdravotným orezom a výrubom nebezpečných stromov – intenzívne venovali, tak môžeme byť radi, že je to bez väčších škôd na majetku a najmä na zdraví,” uviedol v reakcii na príspevok starosta obce Peter Pilinský.

O opis aktuálnej situácie sme požiadali aj šéfa Mestských lesov Bratislava: “V piatok okolo poludnia sme ešte nemali hlásené žiadnu veternú kalamitu. Vlastnými silami žiadnu obhliadku terénu nevykonávame, čakáme na podnety a hlásenia od občanov,” uviedol Vladimír Kutka, ktorý v týchto dňoch a najmä počas veterného počasia návštevu lesov neodporúča.

“Nemôžeme ani nechceme ľuďom zakazovať, aby išli do lesa, ale mali by vyhodnotiť situáciu. Ak už pôjdu, mali by si všímať aj koruny stromov, v ktorých sú často zakliesnené odlomené konáre a hrozí ich spadnutie.”

V lesoch nad Račou zaznamenali lesníci v posledných piatich rokoch niekoľko väčších či menších kalamít spôsobených veternými smršťami. Tá najrozsiahlejšia bola v máji 2010: „Najväčšie škody boli pod Bielym krížom, v okolí Červeného kríža a nad Krasňanmi pri horárni. Spadlo okolo 18 tisíc kubíkov dreva,“ povedal vtedy Kutka. Zasiahnuté boli aj modranský a svätojurský chotár.

Foto: Gabriel Kállay, archív

Fotogaléria: