V súťaži Príkladná obnova, ktorá sa zameriava na vzorovo obnovené historické stavby v Bratislavskom samosprávnom kraji, sa objavili aj dve stavby, ktoré majú Račania možnosť vidieť takpovediac rovno pod nosom. V centre našej obce sa nachádza obnovený vinársky dvor rodiny Pavla Chvosteka, o ktorej sme v spravodaji Račan informovali už v minulom roku.

Druhým nominovaným objektom je zrekonštruovaná Horáreň Biely kríž.

Ocenenie odbornej poroty a Ocenenie verejnosti vyhlasuje už desiaty rok vzdelávacia inštitúcia AINova, Bratislavský kraj a Prvá stavebná sporiteľňa. Na stránke www.prikladnaobnova.sk zverejnili aj výzvu verejnosti, ktorá hlasovaním rozhodne o držiteľovi Ocenenia verejnosti. Slávnostné udeľovanie ocenení bude 28.  novembra.

Dvor sa nachádza na Alstrovej ulici oproti Pálffyho kúrii.

Vinárstvo Pavla Chvosteka

Dvor sa nachádza na Alstrovej ulici oproti Pálffyho kúrii. Dva susedné domčeky dával od roku 2013 du pucu Pavol Chvostek.

Pôvodný stav pred rekonštrukciou.

V rodine boli rôzne názory, že či staré zbúrať a stavať nové. Ale ja som si ako vždy postavil hlavu a presadil rekonštrukciu. Som rád, že sa tu teraz ľudia cítia dobre,“ povedal majiteľ pre spravodaj Račan na jar 2018.

Vinárstvo vzniklo obnovou a adaptáciou dvoch, pre starú Raču, typických domov so spoločným dvorom.

Oba prízemné domy sú orientované štítom do ulice a medzi sebou zvierajú úzky dvor, z ktorého sa vstupuje do jednotlivých priestorov radených za sebou do hĺbky pozemku.

Pozemok za domom stúpa do kopca.

Za domom boli kedysi vinohrady.

Dom napravo od vstupu zdedil majiteľ po prarodičoch a ľavú stranu odkúpil, čím ju zachránil pred zbúraním.

Dom napravo bol trvalo obývaný a tak bol v pomerne dobrom stave a i v súčasnosti slúži na bývanie.

Dom naľavo od vstupu na pozemok slúži ako vinotéka. Konajú sa v nej rôzne spoločenské a súkromné posedenia a degustácie.

Fotogaléria:

O súťaži Príkladná obnova

Cieľom súťaže je popularizácia témy obnovy tradičnej architektúry a tiež poukázanie na skutočnosť, že kvalita prostredia, v ktorom žijeme a starostlivosť oň je záležitosťou celej spoločnosti. Každý z predstavených projektov je jedinečný a pri ich obnove bolo potrebné použiť rôzne, často na mieru šité postupy obnovy.

Objekty nominované v roku 2019:

Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Pezinku

Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Pezinku

Horáreň na Bielom kríži

Horáreň na Bielom kríži

Mlyn v Lozorne

Mlyn v Lozorne

Víkendový dom v Malých Levároch

Vikendový dom v Malých Levároch

Vinársky dvor v Bratislave-Rači

Dom naľavo od vstupu na pozemok slúži ako vinotéka. Konajú sa v nej rôzne spoločenské a súkromné posedenia a degustácie.

Vinohradnícky dom v Modre

Vinohradnícky dom v Modre

Jč, foto: Príkladná obnova/Holina, archív P. Chvosteka