Televízia TA3 odvysielala 13. apríla reportáž o výsledkoch kontroly vody v studniach. Merania potvrdili prekročenie limitov dusičnanov až u tretiny vzoriek zo západného Slovenska a kritické výsledky sa týkali aj niektorých lokalít v Rači!

Voda v Rači obsahovala podľa TA3 nadlimitné hodnoty dusičnanov najmä v lokalite Cibule.

Voda v Rači obsahovala podľa TA3 nadlimitné hodnoty dusičnanov najmä v lokalite Cibule.

Podľa reportérov nebola v niektorých prípadoch voda vhodná ani len na polievanie. Podľa TA3 za to môžu chemikálie, postreky aj kanalizácie.

Rozbory Regionálneho úradu zdravotníctva a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti ukázali, že viaceré mesta a obce na západnom Slovensku vodu nemajú v poriadku.

Testovali sme vyše 2300 vzoriek vody. Zhruba tretina z týchto vzoriek nevyhovovala normám,” uviedol hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zenon Mikle.

Počas Svetového dňa vody odborníci skúmali dve kritériá kvality – tvrdosť a obsah dusičnanov.

Až dvojnásobné množstvo dusičnanov je vo vode v Rači v lokalite Cibule, miestni by ňou podľa toho nemali ani zavlažovať pôdu!

Pozrite si, kde sú v Rači Cibule (mapka)

Našli sa aj extrémne prípady, kde prítomnosť dusičnanov v podstate prekročili limit až štvornásobne,” dodal Mikle z BVS. Nevyhovujúca voda môže pri dlhodobom používaní spôsobiť zdravotné ťažkosti.

V tráviacom trakte sa dusičnany redukujú na dusitany, a tie sú potencionálnymi karcinogénmi,” vysvetlila riziká Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ak majiteľom studni zistili zvýšené hodnoty dusičnanov, mali by si dať v záujme vlastného zdravia spraviť kompletný rozbor vody a studne vyčistiť mechanicky aj chemicky.

Celú reportáž na TA3 si môžete pozrieť tu: Dusičnany sa vo vode objavujú stále častejšie