Starostovia obcí Rača a Vajnory absolvovali 6. mája prvý kontrolný deň na stavbe cyklotrasy JuRaVa, ktorá sa označuje ako Malokarpatská cyklomagistrála.

Práce sa rozbehli na 5 kilometrovom úseku na vajnorskom území, v lokalite pozdĺž Šúrskeho kanála. Mechanizmy upravujú terén trasy, ale prebieha aj čistenie okolia od burín či krov.

Pri zemných prácach sú v akcii aj ťažké mechanizmy

Pri zemných prácach sú v akcii aj ťažké mechanizmy

Projekt s vydaným stavebným povolením a vopred obstaraným dodávateľom v elektronickej aukcii, na ktorý získalo združenie JuRaVa dotáciu z eurofondov vo výške 617 tisíc eur, by mal byť dokončený do konca roka 2014.

Všetky sa podieľajú na financovaní Združenia JURAVA, ktoré okrem cyklomagistrály plánuje aj ďalšie aktivity na zlepšenie života v tomto susedskom trojuholníku,” povedal pre sme.sk Mário Schwab z Miestneho úradu Vajnory.

Občianske združenie obcí Rača a Vajnory a mesta Svätý Jur žiadalo o pridelenie dotácie dvakrát neúspešne, uspelo na tretí pokus. Cyklomagistrála s dĺžkou 28 kilometrov bude ďalší skvost a lákadlo pre oddych a výlety Bratislavčanov, návštevníkov a turistov.

“Po rokoch námahy a prekážok je to skvelá správa a pocit zadosťučinenia nielen pre Vajnorčanov, Račanov a Svätojurčanov, ale vlastne pre všetkých Bratislavčanov a ďalších ľudí, ktorým bude cyklotrasa slúžiť,” uviedol starosta Vajnôr Ján Mrva.

V rozhovore pre račaweb priblížil termíny realizácie aj štatutár združenia JuRaVa Jozef Mórik: “S výstavbou by sa malo začať okamžite ako projekt prejde ešte všetkými kontrolami zo strany štátnych orgánov. Pevne dúfam, že sa začne realizovať najneskôr do júna. Odhadovaná doba výstavby je asi 5-7 mesiacov, záležať to samozrejme bude aj od počasia.”

Napojenie z Rače cez Vajnory na cyklotrasu do Vrakune k Malému Dunaju neskôr  otvorí aj cestu na cyklotúry k Dunaju či do Rakúska.

Foto: facebook Petra Pilinského a Jána Mrvu, archív račaweb

Viac o tejto téme: Jozef Mórik o úspechu cyklotrasy pri získaní eurofondov

Fotogaléria: