Tieto obrázky pripomínajú scénky z nejakého dramatického filmu zobrazujúceho zásah protichemickej jednotky. Čo robili muži v skafandroch v bytovke, kde býva aj náš starosta Peter Pilinský?

Na Kadnárovej bolo uplynulý týždeň vďaka takýmto obrázkom rušno...

Na Kadnárovej bolo uplynulý týždeň vďaka takýmto obrázkom rušno…

Pri prechádzaní cez Krasňany neunikne pozornosti okoloidúcich dom na Kadnárovej obostavaný lešením. Po tom sa počas uplynulého týždňa pohybovali neprehliadnuteľní chlapi v bielych overaloch a s respirátormi na tvárach!

Pozornejšie skúmanie fasády rýchlo odhalilo príčinu, prečo sa museli robotníci takto nadštandardne chrániť. Celá vyše 60 ročná bytovka je obložená eternitom, ktorý sa v Československej socialistickej republike používal pri výstavbe od 30. rokov 20. storočia.

Tvorila ho cementová doska s prímesou azbestových vlákien (8-12 %), ktoré sa neskôr stali problémom a dokonca sa ukázalo, že ohrozujú ľudské zdravie.

Ich likvidáciu dnes zabezpečujú certifikované firmy. Jedna z nich teda zasahovala aj v blízkosti zrekonštruovaného 3-izbového bytu, v ktorom žije štvorčlenná rodina starostu Petra Pilinského.

Spoločenstvo vlastníkov sa dohodlo na zateplení fasády domu a súčasťou tejto úpravy bolo nevyhnutne aj odstránenie rizikového eternitu.

Podobné obrázky sme videli aj pri rekonštrukcii Pálffyho kúrie na Alstrovej ulici. Chlapi tam na jeseň 2011 rozoberali strechu s rúškami a overalmi. Neskôr sa im podľa vyjadrení stavebníka prakticky celá poškodená strecha zrútila prakticky rovno pod nohami resp. rukami…

Fotogaléria: