Každoročne je zaťažkávajúcou skúškou všetkých samospráv na Slovensku zimná údržba komunikácií. Rača má vo svojej správe časť ciest nachádzajúcich sa na jej území, druhým najväčším správcom v Rači, Krasňanoch a na Východnom je magistrát hlavného mesta SR Bratislavy. Už tradične je to obdobie, keď v celej republike vrcholí diskusia o tom, či sa odhŕňa efektívne. A spokojní nie sú – teda aspoň podľa verejných diskusií – nikde na Slovensku.

Starosta MČ Rača Peter Pilinský kontroluje prácu vozidiel zimnej údržby v uliciach Rače na počítači. Na obrazovke vidieť celú trasu vozidla podľa zadaného časového úseku.

Starosta MČ Rača Peter Pilinský kontroluje prácu vozidiel zimnej údržby v uliciach Rače na počítači. Na obrazovke vidieť celú trasu vozidla podľa zadaného časového úseku.

Pritom práve Raču dávajú médiá za príklad využívania moderných technológií na monitorovanie pohybu vozidiel s radlicami. Postaral sa o to systém zakúpený v roku 2013.

Ako funguje  GPS monitorovací systém?

„Mestská časť Rača už tretiu zimnú sezónu sleduje prácu vozidiel zimnej údržby prostredníctvom GPS monitorovacieho zariadenia. Zaradenie nainštalované na dvoch multikárach zaznamenáva trasu, kade vozidlo ide, čas, kedy je v danom mieste, a tiež údaj, či má spustenú radlicu na odhŕňanie snehu a či je v činnosti posýpač,” uviedla v stanovisku k téme zimnej údržby hovorkyňa Eva Miklánková.

„Vďaka GPS zariadeniu vieme celkom presne určiť, kedy a či daná cesta upravená bola alebo nie. Zariadenie nám pomáha maximálne zefektívniť zimnú údržbu a zároveň máme prehľad vykonaných prác pri prípadných sťažnostiach od občanov,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Koľko to stálo?

Prevádzku monitorovacieho systému, teda prenos údajov cez mobilnú komunikáciu GPRS, prevádzku aplikačného softwaru na servery a sprístupnenie údajov cez internet zabezpečuje dodávateľ. GPS zariadenia do dvoch vozidiel zimnej údržby vyšli MČ Rača na 943,44 eur s DPH.

Cena za službu monitorovania je 14,40 eur s DPH mesačne za jedno vozidlo.

Zdroj: Eva Miklánková, Hovorkyňa starostu MČ Rača, foto: MČ Rača

Fotogaléria: