Zo starej a nevyužitej budovy bývalých jasličiek na Plickovej ulici vznikol v priebehu roka nový unikátny komplex, v ktorom mestská časť Rača slávnostne otvorí zariadenie, ktoré sa dá nazvať prvou lastovičkou v komplexnej dennej starostlivosti o naše staršie ročníky…

Denný stacionár alebo tzv. Škôlka pre seniorov v Rači je v areáli na Plickovej resp. Kafendovej ulici.

Denný stacionár alebo tzv. Škôlka pre seniorov v Rači je v areáli na Plickovej resp. Kafendovej ulici.

Mesiac úcty k starším

Som rád, že otvorenie vyšlo na október – mesiac úcty k starším a verím, že sa tu seniori budú cítiť príjemne a pohodlne,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský. Budova prešla od septembra minulého roku kompletnou interiérovou aj exteriérovou rekonštrukciou.

„Od vybudovania novej dispozície budovy, zateplenia, kompletnej výmeny elektroinštalácie a zdravotechniky, vynovenej kotolne až po skrášlený exteriér, nový mobiliár, trávnik a zeleň, samozrejmosťou sú bezbariérové vstupy. V podstate na Plickovej ulici vznikli takpovediac dve škôlky vedľa seba – jedna pre detičky, druhá pre seniorov a obe sú komplet nové,“ dodal Pilinský.

Peniaze z projektu ISRMO

Budovy prešli rekonštrukciou vďaka čerpaniu nenávratného finančného príspevku z fondov Európskej únie v rámci projektu ISRMO (Integrovaná stratégia mestských oblastí).

Rekonštrukcia Denného stacionára pre seniorov stála 345 630 eur, z toho 307 671 eur bolo uhradených z fondov EÚ a štátneho rozpočtu. Ďalších takmer 30 tisíc eur vynaložila Rača na zakúpenie interiérového vybavenia, terapeutických pomôcok a materiálu. Na vnútorné vybavenie poskytol dotáciu 6 tisíc eur aj Bratislavský samosprávny kraj.

Škôlka pre seniorov v Rači bude svojim klientom poskytovať ambulantnú formu sociálnej služby, ako napríklad pomoc pri odkázanosti na iné osoby, sociálne poradenstvo a rehabilitácia, stravovanie, záujmové činnosti, kultúrne činnosti a terapie.

Za 7,50 eur aj s celodennou stravou

„Prevádzka bude od 6.30 ráno do 17.00 poobede, poplatok za celodenný pobyt je 7,50 eur4,50 eur za poldenný pobyt. Klienti dostanú desiatu, obedolovrant, v prípade záujmu viacerých klientov aj raňajky,“ povedala prednostka MÚ v Rači Jana Pešková. „Pre tých, ktorí sa nebudú mať ráno ako do stacionára dostať, budeme poskytovať dovoz a odvoz za cenu 1 euro za deň.“

Podľa prednostky má stacionár oproti domácej opatrovateľskej službe viac výhod, napríklad kontakt s ľuďmi, podpora sebestačnosti a zamedzenie izolácie. „Táto služba je hlavne pre tých, ktorí žijú sami a radi by sa stretávali s ľuďmi, vyplnili voľný čas rôznymi záujmovými činnosťami, či len tak sedeli a klebetili pri čaji či kávičke,“ doplnila Jana Pešková.

Pre tých, ktorí sa ešte definitívne nerozhodli, pripravila Mestská časť Rača na 14. októbra 2015 aj Deň otvorených dverí, na ktorí sú srdečne pozvaní všetci záujemcovia a ich rodinní príslušníci.

Fotogaléria:

Zdroj: MÚ Rača, Eva Miklánková