Po desiatich rokoch sa do programu Račianskeho vinobrania (9. – 11. 9.) vráti aj tradičný alegorický sprievod. Ten býval v minulosti pevnou súčasťou vinobraní, v roku 2006 sa však rozhodlo o jeho vyradení z programu. Odvtedy mnohí pamätníci a milovníci tradícií volali po obnovení tohto bodu programu.

Naposledy sa alegorický sprievod konal na vinobraní v Rači v roku 2006, tento rok budú môcť návštevníci túto atrakciu sledovať v sobotu 10. septembra o 14.30.

Alegorický sprievod na račianskom vinobraní v roku 2006.

Alegorický sprievod na račianskom vinobraní v roku 2006.

Sprievod bude podľa tradícií viesť Bakchus (Dionýzos – starogrécky a starorímsky boh vína, vinohradníctva, úrody, plodnosti a zábavy; syn Dia a dcéry kráľa Kadma Semely) s vílami Bakchantkami, krojované páry, 8 traktorov určených na zber hrozna od členov Račianskeho vinohradníckeho spolku a tiež alegorický voz od PD Vinohrady.

Sprievod aj za účasti starostu mestskej časti Petra Pilinského, rôznych záujmových klubov, združení a športových klubov pôsobiacich v Rači sa bude presúvať od Družstevného domu na Detvianskej ulici po Alstrovej ulici až do novozrekonštruovaného amfiteátra v Knižkovej doline, kde sa o 15-tej uskutoční slávnostné otvorenie Vinobrania.

Počas troch dní račianskeho vinobrania uvidia návštevníci bohatý program, medzi najatraktívnejšie body patrí vystúpenie skupiny Polemic s Campanou Batucada, Le Payaco, Nocadeň či Lukáša Adamca, o zábavu sa postará aj DJ Julo alias Python.

Chýbať nebude populárne lisovanie hrozna spojené s ochutnávkou muštu pred Nemeckým kultúrnym domom či krst ďalšej kuchárskej knihy. Zaujímavá je aj ponuka sprievodných kultúrnych či športových podujatí.

Archívne zábery vinobrania (teraz.sk):

Malokarpatské oberačkové slávnosti 1986: Manifestácia pracujúcich a pestrofarebný alegorický sprievod. Zdroj: TASR/teraz.sk

Malokarpatské oberačkové slávnosti 1986: Ochutnávka vína, manifestácia pracujúcich a pestrofarebný alegorický sprievod. Zdroj: TASR/teraz.sk

Vinobranie 1950: Okresná slávnosť vinobrania v Rači. Zdroj: TASR/teraz.sk

Vinobranie 1950: Okresná slávnosť vinobrania v Rači. Zdroj: TASR/teraz.sk

Malokarpatské oberačkové slávnosti 1986. Zdroj: teraz.sk

Malokarpatské oberačkové slávnosti 1986. Zdroj: teraz.sk

Kompletný program vinobrania nájdete tu.

Vinobranie 2016

Zdroj: MÚ Bratislava-Rača, úprava Račaweb, foto archív, teraz.sk