V rázovitej horehronskej dedine sa koncom júla konali Majstrovstvá Pohorelej i sveta v ručnom kosení trávy. V štartovom poli tohto jedinečného podujatia nechýbal ani zástupca Rače. Povolaním pekár Rudolf Holík z remeselnej pekárne HÁBEŠ obstál so cťou a o rok sa chce do štartového poľa opäť vrátiť.

O súťaži mu povedal jeho kamarát z vojny, s ktorým sa roky pravidelne navštevujú, a tiež organizátor akcie Lukáš F. Janoška Kindera, ktorý bol jeho profesorom na strednej škole. Zápolenie bolo rozdelená do viacerých disciplín aj kategórií, nechýbajú ženy či dokonca deti. Rudo bol zaradený do vekovej skupiny 18 – 60 rokov a jeho úlohou bolo pokosiť 50 metrov štvorcových lúky.

Rudolf Holík

Kosíš zhruba v 1,5 metrových pásoch, nízko pri zemi. Hodnotí sa dosiahnutý čas, ale aj kvalita. Body sa strhávajú za každú nepokosenú kostrnku, ale napríklad aj za prebrúsenie, pri ktorom človek navyše stráca aj čas,“ povedal nám jediný zástupca z hlavného mesta Holík, ktorý počas roka nemá veľa možností trénovať.

Kvalita kosy je podľa neho dôležitá. Na súťaž si priniesol vlastnú kosu kúpenú v Bratislave, ale napokon ju ani nepoužil. „Smiali sa mi, že je zle nakovaná a nabrúsená a môžem ňou kosiť akurát tak koprivu. Kamaráti mi požičali inú. Tú moju som tam nechal, nech mi ju do ďalšieho roka nakujú. V Rači som už takého kováča nedokázal nájsť, čo by sa o náradie postaral.“

V rázovitej horehronskej dedine sa koncom júla konali Majstrovstvá Pohorelej i sveta v ručnom kosení trávy.

Budúce leto nechce v štartovom poli opäť chýbať. So svojim výkonom bol spokojný, aj keď si po pokosení svojho úseku necítil ruky a nevládal sa ani napiť. Dúfa aj vo vylepšenie svojho umiestnenia – 5. miesto zo 7 účastníkov – ale výsledok nepovažuje za rozhodujúci.

organizátor akcie Lukáš F. Janoška Kindera, ktorý bol Holíkov profesor na strednej škole.

Unikátne podujatie sa uskutočnilo ako každý rok v Pohorelej

„Pôjdem preto, že je to úžasná akcia. Väčšina ľudí je tam v krojoch. Cez deň sa ľudia bavia pri hode gumákou, plieskaní bičom či ťahaní rebrináku. Večer sa potom začne zábava. Muzika hrá bez prestávky, ľudia z okolitých dedín sa navzájom spoznávajú. Je tam úžasná atmosféra!“ plánuje už teraz návrat do Pohorelej.

jč, foto archív RH a LJK