Po úspešnej tenistke Belinde Benčičovej sa v plejáde úspešných tvárí v športovom svete objavilo meno ďalšieho človeka s koreňmi v Rači. Ide o lyžiarskeho experta a renomovaného trénera Paula Kristofica (51), ktorý je šéftrenérom americkej ženskej reprezentácie v lyžovaní a úzko teda spolupracuje aj s Mikaelou Shiffrinovou.

Ako sa jeho otec dostal z rodného domu na Hybešovej ulici do kanadského Edmontonu a čo spôsobilo Paulovi vrásky pri posledných návštevách Rače?

Paulov otec Marián Krištofič vyrastal v Rači, mama Eva v obci Dubovce neďaleko Skalice. V roku 1968 sa rozhodli opustiť Československo. Nasadli do lietadla a o niekoľko hodín pristáli v Edmontone. O dva roky sa im narodil syn, ktorý ale neskôr vyrastal v Ottawe či Toronte. Posledných sedem rokov žije s rodinou na Floride.

 

Lyžiarsky expert a renomovaný tréner Paul Kristofic (51) je šéftrenérom americkej ženskej reprezentácie.

 

Na slovenský pôvod je stále hrdý. „Doteraz, keď prídem k rodičom, znie v ich dome len slovenčina,“ povedal Paul Kristofic (51) prednedávnom v rozhovore pre denník Pravda.

Do rodiska otca a mamy chodieva pomerne často vzhľadom na svoje povolanie trénera. „Vždy, keď prídem do Jasnej na Svetový pohár, prehovorím na miestnych ľudí po slovensky. Napriek tomu, že ide len o niekoľko slov, užívam si ten výnimočný pocit. Všetci sú totiž prekvapení, že tréner Američanov hovorí ich jazykom. Zároveň oceňujú moju snahu,“ priznal a spresnil, že často debatovali o slovensky aj s Timotejom Zuzulom či jeho dcérou Veronikou.

Marián Krištofič býval pred emigráciou na Hybešovej ulici.

Jeho kroky na Slovensko však bývali aj súkromné. „Na Slovensku som bol niekoľkokrát. Aj s rodinou – manželkou a desaťročnou dcérkou. Navštívili sme mnohé krásne miesta, mestá či hory. Ale aj rodinu. Stále tu mám viacero príbuzných – strýkov, tiet či bratrancov,“ povedal.

Nielen Račania so smútkom v srdci sledujú, ako v posledných rokoch miznú pred ich očami vinice a v mnohých sa aj teraz chystá nová výstavba (Rinzle, Záhumenice, Zlatá noha). Podobný postreh spomenul v rozhovore pre slovenské médiá aj Paul, čo na deklarovanú ochranu našich viníc zo strany mestskej časti či mesta nevrhá najlepšie svetlo…

„Prvýkrát som bol na Slovensku v roku 1982. Samozrejme, veci boli oproti dnešku výrazne iné. Odvtedy som Slovensko navštívil viackrát. Vždy ma prekvapí, ako sa krajina a špeciálne Bratislava zmenila a rozvinula. Je pekné sledovať tradície, ktoré zostali. Je mi však smutno, keď vidím, ako sa zmenila Rača, kde rozvoj zabral svahy, kde mali kedysi moji starí rodičia vinohrad a vyrábali svoje vlastné víno,“ povzdychol si pri spomienke na masívnu výstavbu vo viniciach.

Paul Kristofic s Mikaelou Shiffrinovou.

Ako sa nám podarilo zistiť, Krištofičovci pred emigráciou bývali v rodinnom dome na vrchu Hybešovej ulice. Rodičia Mariána Krištofiča boli Albín a Zita, rod. Varadyová (Vajanská).

Podľa Mariánovej sestry Zuzany je možné, že sa jej brat v auguste opäť ukáže v Rači.

Jč, foto archív PK, autor