V lesoch, sadoch či vinohradoch nad Račou poletuje množstvo vtákov, ktoré stoja za pozornosť. V poslednom období sa medzi nimi objavuje stále častejšie aj zaujímavý a plachý Dudok Chochlatý.

Dudok chochlatý

Milovníci ornitológie a ochrancovia ho spozorovali tak v lokalitách Fongy, ako aj Vajspetre. Podľa portálu snaturou2000 patrí medzi zraniteľné druhy z dôvodu úbytku jeho prirodzeného biotopu. Hniezdi v dutinách stromov, skalných puklinách, ale aj v pripravených búdkach. Vyhovuje mu okraj lesa prechádzajúci do vinohradov či záhrad, skupiny stromov či vŕbové háje.

Tam si dokáže v okolitých nízkych porastoch nájsť dostatok potravy, ktorú tvoria najmä krtonôžky (medvedíky), koníky, kobylky a iný na zemi žijúci hmyz. Nepohrdne ani jašterica mi a drobnými cicavcami.

Počas letu sa dudok neočakávane mení na nápadne ružovo-čierno-bieleho vtáka s veľkými, zaokrúhlenými krídlami a s charakteristickým ľahkým a trhaným letom. Striedavo rozprestieranými a skladanými krídlami pripomína veľkého motýľa. Chochol dokáže vztýčiť a často ho rýchlo rozprestiera a skladá, hlavne keď je vzrušený alebo vyplašený.

Fotogaléria:

rač, foto Anna Olejárová