Na programe utorkového zasadnutie miestneho zastupiteľstva v Rači je okrem iného aj bod o schvaľovaní zmluvy o spolupráci s košickou spoločnosťou ANTIK Telecom, s.r.o., ktorá chce na území mestskej časti prevádzkovať svoju požičovňu bicyklov.

V dôvodovej správe sa uvádza, že prostredníctvom spoplatnenej služby Antik Bikesharing bude možné požičať si bicykel a následne ho vrátiť na ktoromkoľvek verejne dostupnom priestore. Spoločnosť túto službu prevádzkuje od mája 2019 v Košiciach, neskôr pribudla Moldava nad Bodvou, Trebišov či Poprad.

Košický Antik bikesharing využíva na požičiavanie bicykle z Číny, kde má firma množstvo aktivít.

Bicykel môže byť využívaný aj mimo katastra Rače, teda v rámci celej Bratislavy, ale teoreticky aj mimo hraníc mesta. Mestská časť sa podľa návrhu zmluvy o spolupráci zaväzuje takto odložené zariadenia minimálne raz za deň a 7 dní v týždni vrátane víkendov zvážať späť do Rače na vyznačené miesta.

Okrem toho sa Rača zaviaže na servisovanie (bežné opravy), vyčlenenie miest na odkladanie a ďalšie služby. Operátor dodá bicykle, softvér a bude inkasovať všetky tržby.

Celý návrh zmluvy si môžete pozrieť aj tu.

Požičovňa od ANTIK Telecom, s.r.o. nevyužíva fixne umiestnené dokovacie a nabíjacie stanice, ako je to v Bratislave so žltými bicyklami Slovnaft BAjk. Odomykanie bicykla funguje cez QR kód a požičiavanie bicyklov prebieha cez aplikáciu.

Hlási sa aj Slovnaft BAjk

Vstup do Rače má v najbližšom období naplánovaný aj celobratislavský mestský systém zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk. Túto službu dodáva Slovnaft ako partner mestu zdarma a bez nároku na ďalšie výkony zo strany Bratislavy.

Viac o téme tu: SlovnaftBAjk už čoskoro aj v Rači!

Systém už funguje v troch mestských častiach – v Starom meste, Ružinove či susednom Novom meste.  Na rozšírenie do ďalších častí stačí, aby mesto resp. mestské časti určili miesta a plochy na dokovacie stanice.

Výroba Slovnaft bicyklov v maďarskom Ostrihome sa vyznačuje preciznosťou a možnosťou servisovať bicykle, ktoré sa často stávajú terčami rôznych živlov.

Račaweb, foto ANTIK Telecom, Slovnaft BAjk