Spomienky na rodný Račišdorf ostanú navždy v ich srdciach! Račania, ktorí sa po vojne či neskôr v časoch socializmu odsťahovali z obce do nemeckého mesta Hattenhiem pri Wiesbadene v nádhernom údolí rieky Rýn vytvorili v zahraničí súdržnú komunitu.

Najmä staršie ročníky sa pravidelne stretávajú na rodinnej úrovni. O tom, čo sa deje v ich rodisku, ich pravidelne informujú lokálne noviny a časopisy. Poctivo im ich posiela starosta Peter Pilinský, ktorého o to pred rokmi poprosil strýko Milo Bednarič. „Ďakujeme, pozdravujeme a posielame prípitok na zdravie do Rače,“ odkázali a poslali aj fotografiu ako dôkaz, že správy z rodiska stále vnímajú veľmi pozorne.

Starí Račania pozdravujú do rodiska, o ktorom majú informácie aj vďaka nášmu spravodaju Račan. Na fotografii zľava Peter Bednarič, Eva Bednaričová, Milo Bednarič a manželia Walter a Ute Gschwengovci.

Na stretnutí bol Peter Bednarič, Eva Bednaričová, Milo Bednarič, Ute Gschwengová s manželom Walterom, ktorého odsunuli po vojne aj s rodičmi.

Z posledných vydaní ich najviac potešil článok o osudoch rodiny Eduarda Praschaga, architekta Nemeckého kultúrneho domu, ktorý tiež musel po vojne z rodnej dediny odísť a neskôr sa usadil v Rakúsku. Dnes obnovuje tradíciu rodinného vinárstva v lokalite Vtáčky família Lukáša Hulanského.

„Je to pre nich vzácnosť. Posielam im Račiansky výber aj Račana. Najviac ich poteší, ak nájdu články z histórie, fotografie im známych miest či ľudí, ktorých si pamätajú. Vôbec ich naopak nebaví miestna politika a už vôbec nie to, keď vidia, ako sa tu rozdeľujú Račania kvôli hlúpostiam,“ povedal nám so smiechom Pilinský.

Fotogaléria:

Jč, foto M. Bednarič, Hattenhiem