Nádej, že na Záhumeniciach vznikne nový park, sa po opakovanom októbrovom hlasovaní mestských poslancov rozplýva. Plocha zhruba 3400 m2 medzi Radničným námestím a Rustaveliho ulicou sa už mohla v týchto dňoch postupne meniť na verejný park s detským ihriskom, sektorom pre psíčkarov, trávnikom a vzrastlou zeleňou. Žiaľ, dnes sa zdá, že všetka snaha bola márna…

Spravodaj Račan informoval o nápade vybudovať park namiesto budovy už v roku 2014, keď ho predložil vtedajší poslanec Tibor Šimoni. Následne sa objavila kampaň developera o “bývaní pri novom parku”. Nikomu v tom čase ani vo sne nenapadlo, že by nejaká obec nesúhlasila s výmenou stavebného pozemku na park (viac aj tu).

Riešiť sa mali už len technické detaily. Vyše 2 rokov prebiehali rokovania samosprávy s vlastníkom, počas ktorých sa podmienky pre Raču postupne vylepšovali až dospeli do podoby návrhu zámeny.

Nový park na Rustaveliho v Rači navrhla krajinná architekta Helena Sarvašová.

Osvedčený argument: “Nevýhodnosť”

Časť mestských poslancov podporovaná skupinkou račianskych odporcov a poslancov však vo finálnom štádiu zamietla zámenu pozemkov s developerom RNR pre údajnú nevýhodnosť. Návrh najskôr prešiel, ale v zmätku po opakovanom hlasovaní chýbali tri hlasy… Nepomohlo ani to, že predtým zastupiteľstvo odhlasovalo pre developera povinnosť zvýšiť sumu na vybudovanie parku o ďalších 50 000 eur na 150 000 eur a vyradilo zo zámeny problematické pozemky v tesnom susedstve bytovky na Závadskej.

Mesto Bratislava teda ostáva vlastníkom pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod už postavenými bytovkami resp. medzi nimi, či okolo električkovej trate. V budúcnosti môže od majiteľov bytov pýtať za užívanie týchto pozemkov nájomné alebo im ich jednotlivo odpredá…

Pýtali sme sa, čo bude ďalej s plochou na Rustaveliho. „Račiansky úrad nemá informácie o ďalších plánoch developera,“ povedala nám koncom februára hovorkyňa mestskej časti. Podľa nej vlastník Intercom Development po neúspešnom hlasovaní stiahol svoju žiadosť, aby sa jeho pozemky preklasifikovali zo stavebného pozemku na verejnú zeleň.

V platnosti teda ostáva povolenie z roku 2010 vydané za starostu Jána Zvonára na výstavbu 8 poschodovej budovy.  Oficiálna žiadosť o začatie výstavby zatiaľ podaná nebola.

Čo bude ďalej s plochou?

Verzia 1: Odmietnutý developer tam postaví ďalšiu neželanú budovu.

Verzia 2: Vlastník predá pozemky inému developerovi, ktorý môže okamžite začať stavať.

Verzia 3: Developer predsa len vybuduje park – otázne je, či by bol verejne prístupný alebo len pre ľudí z jeho bytovky.

Verzia 4: Rača plochu odkúpi za trhovú cenu (cca 700 – 800 000 eur) a za vlastné prostriedky (cca 200 000 eur)  vybuduje verejný park.

Takto by mala podľa pôvodného stavebného povolenia z roku 2010 vyzerať nová 8-podlažná budova na Rustaveliho ulici

Na mieste, kde už mohol stáť nový verejný park, má povolenie takáto budova. Jej výstavba sa po neúspešnej zámene stala opäť aktuálna…

Ako kto hlasoval na mestskom zastupiteľstve:

Hlasovanie o zámene pozemkov na nový park. Červeným sú vyznačení poslanci, ktorí zámenu nepodporili.

Hlasovanie o zámene pozemkov na nový park. Červeným sú vyznačení poslanci, ktorí zámenu nepodporili.

.

Radničné námestie Rača sľubuje park s detským ihriskom a zázemím na občerstvenie a oddych.

Takto vyzeral návrh zámeny pozemkov za účelom vybudovania parku na Rustaveliho ulici.

Viac o boji za nový park v Rači aj tu: Podarí sa Rači husársky kúsok? Na Rustaveliho môže byť park namiesto vežiaka! a tu: Tu má byť nový park pre Raču: Pozrite si návrh zámeny pozemkov.

Ján Bednarič, foto: Račan, archív, vizualizácie: Intercom Development