Vyzerá to ako rúra na pečenie, ale nie je to rúra na pečenie ani kachle. V jedálňach račianskych základných a materských škôl pribudlo zariadenie, na ktoré sme doteraz nebývali zvyknutí. Novinku si vyžiadali zmeny zákonov, ktoré sa na Slovensku zaviedli na podnet Európskej únie.

Pre základné školy plánuje račianska samospráva v budúcnosti dokúpiť aj veľkokapacitné zariadenia o objeme až 27 kg jedla za deň, ktoré sú v školách zatiaľ v testovacej prevádzke.

Pre základné školy plánuje račianska samospráva v budúcnosti dokúpiť aj veľkokapacitné zariadenia o objeme až 27 kg jedla za deň, ktoré sú v školách zatiaľ v testovacej prevádzke.

Kompostéry na bioodpad

Na základe nového zákona o odpadoch, ktorý je v platnosti od januára tohto roku a podľa ktorého odpad z kuchýň už nemôže byť súčasťou bežne zbieraného komunálneho odpadu, zakúpila mestská časť Rača 10 elektrických kompostérov na biologický odpad pre materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Celková suma za desať kompostovacích zariadení bola 13 800 eur s DPH. Pre základné školy plánuje račianska samospráva v budúcnosti dokúpiť aj veľkokapacitné zariadenia o objeme až 27 kg jedla za deň, ktoré sú v školách zatiaľ v testovacej prevádzke.

Značku používa aj Sheraton

Kvalitné elektrické kompostéry značky Oklin rozkladajú kuchynský odpad už do 24 hodín a vďaka vysokej efektivite a technológii vytvárajú kompost. Značka Oklin International z Hong Kongu má svoje zastúpenie v 26 krajinách sveta.

Medzi jej zákazníkmi figuruje napríklad hotelová sieť Sheraton Hotels Resorts (Hotel Schiphol, Amsterdam), luxusný hotel Ramada Ajman v Spojených arabských emirátoch, nadnárodný chemický a potravinársky gigant Unilever či holandská nadnárodná korporácia Ahold, ktorá na Slovensku prevádzkuje hypermarkety Hypernova.

Ramada Hotel & Suites Ajman v Spojených arabských emirátoch ponúka okrem luxusu aj ekologický prístup k hoteliérstvu - používa kompostovače, pestuje si vlastné kvety aj zeleninu a ovocie.

Ramada Hotel & Suites Ajman v Spojených arabských emirátoch ponúka okrem luxusu aj ekologický prístup k hoteliérstvu – používa kompostovače, pestuje si vlastné kvety aj zeleninu a ovocie.

Prísna legislatíva

„Neteší ma, že sa zo školských jedální vyhadzuje denne množstvo jedla. Nakoľko podľa súčasnej legislatívy sa nedajú takéto potraviny ďalej posúvať žiadnym charitatívnym organizáciám, napríklad pre ľudí bez domova, ba dokonca ani odkladať a poskytovať na skŕmenie ako “pomyje”, budeme ich recyklovať v biokompostéroch. Výsledkom je kvalitný kompost, ktorý následne využijeme na údržbu kvetinových záhonov na uliciach, v Obecnej záhrade, školských záhradách a podobne,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Fotogaléria:

Zdroj: MÚ Rača, úprava: Račaweb, foto: FB/Peter Pilinský, Oklin International