Snaha pomôcť pestovateľom a priblížiť krásy račianskeho chotára priviedla predstaviteľov samosprávy, turistických organizácií a tiež vedenia Račianskeho spolku k myšlienke zaviesť takpovediac Vinohradnícky expres. V spolupráci s agentúrou Turizmus regiónu Bratislava a cestovkou Tour4U predstavitelia spolku riešia možnosti technickej realizácie ako aj finančného krytia tejto služby pre turistov.

O čo by išlo? Vláčik (v skutočnosti ide o malý autobus) by v pravidelných intervaloch v určených časoch robil okružnú jazdu po račianskych viniciach so zastávkami na miestach s občerstvením a najkrajším výhľadom.

Vodič vláčika preveril zjazdnosť trasy od Krasňan až po Raču, na fotografii je zaparkovaný pri vinici Tále.

Prvú obhliadkovú jazdu zameranú najmä na priechodnosť úsekov a zmonitorovanie stavu vinohradníckych cestičiek absolvoval s vodičom „vláčika“ predseda Račianskeho spolku Matúš Burian.

Ku fotografiám pridal komentár: „Čoskoro!“ Zdá sa teda, že sa dlhoročný plán, ako dostať k račianskym vinárom aj turistov z centra Rače resp. Bratislavy začína napĺňať.

Odborníci očakávajú, že leto 2020 sa vzhľadom na situáciu s koronavírusom bude nielen na Slovensku niesť predovšetkým v duchu lokálneho cestovného ruchu prípadne rôznych foriem gastroturistiky.

Galéria:

Predseda Račianskeho spolku Matúš Burian pri vláčiku na Peknej ceste.

Podobné “povozy” pre návštevníkov vinohradov v rôznych formách sú už roky tradičnou súčasťou zážitkovej a agroturistiky v najznámejších vinárskych oblastiach sveta.

Slúžia na prepravu návštevníkov, ktorí si na dlhšie túry netrúfajú, majú málo času na dlhšiu prechádzku alebo jednoducho oblasť nepoznajú a tento spôsob výletu im vyhovuje.

Fotogaléria: