Existujúci športový areál pri základnej škole na Tbiliskej ulici prejde v nasledujúcom období kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou. Mestská časť v súčasnosti kompletizuje dokumentáciu potrebnú k vydaniu stavebného povolenia a k spusteniu verejného obstarávania.

Pri procese prípravy úradných postupov a kompletizácie podkladov pre verejné obstarávanie nastal istý časový sklz kvôli doriešeniu a následnej debate medzi poslancami a zástupcami rodičov ohľadom niektorých technických riešení v návrhu ihriska (umelý trávnik – poz. red.).

Radosť zahrať si futbal či zacvičiť

Nová podoba multišportového areálu zahŕňa futbalové ihrisko s hernou plochou 60×40 metrov a celkovou plochou 70×45,4 metra, s dvomi pevnými bránkami a štyrmi mobilnými. Vo vnútornom ovále bude umelý zelený trávnik, ktorý sa môže využívať aj na iné športy či aktivity detí zo základnej školy na hodinách telesnej výchovy.

Multišportový areál vyrastie na školskom dvore ZŠ Tbiliská.

Bežecký ovál zostane v dĺžke 250 metrov, avšak dostane nový tartanový povrch, vyznačené budú 4 dráhy, rovinky v dĺžkach 50, 60 a 100 metrov s 10 metrovým dobehom a 3-metrová rozcvičovacia plocha, taktiež pribudne nové osvetlenie oválu a ihriska.

Umelé osvetlenie aj hokejbalové ihrisko

V projekte je plánovaná revitalizácia hokejbalového ihriska – nový povrch a mantinely, pribudnú dve hokejové bránky, 2 basketbalové koše, dve streetball ihriská.

Vybudované bude tiež malé ihrisko (24×15 metrov) pre vybíjanú, volejbal s povrchom playtop, priestor pre vrh guľou a skok do diaľky, nainštaluje sa aj systém zábran proti vyleteniu lopty a projekt počíta aj s rekonštrukciou tribún pre divákov so zabezpečeným bezbariérovým prístupom. Užitočnou novinkou bude aj osvetlenie celého areálu, čo umožní v jesenných a jarných mesiacoch predĺžiť čas na jeho využívanie.

Z rekonštrukcie sa môžu tešiť milovníci športu, okrem iných sa opraví aj hokejbalové ihrisko a vybuduje ihrisko na streetbal.

Celkovo je v projektovej dokumentácii riešená plocha 15 346 m², z toho je plocha zelene 7 089 m².

Už od roku 2014 je v areáli ZŠ Tbiliská k dispozícii aj street workout posilňovňa pod holým nebom, ktorú intenzívne využívajú najmä mladší Račania. Na jej vybudovaní sa podieľali aj dobrovoľníci.

Základná škola Tbiliská prešla v rokoch 2012-14 kompletnou rekonštrukciou.

Zdroj: Račiansky výber, Eva Miklánková, vizualizácie archív MČ