Blížiace sa komunálne voľby stále viac zamestnávajú mysle ľudí aj v našej mestskej časti. Záujem o funkcie poslancov je oproti minulosti vyšší, na starostu naopak kandiduje menej adeptov. Nových zástupcov v samospráve si zvolíme 10. novembra.

Kandidátne listiny sa podávali do 11. septembra, následne ešte volebná komisia kontrolovala, či záujemcovia splnili zákonom stanovené podmienky, aby boli zaradení na kandidátske listiny do volieb.

Starosta Rače Peter Pilinský

Na post starostu kandidujú traja záujemcovia – aktuálny „richtár“ Peter Pilinský, ktorý si vyzbieral vyše 1 500 podpisov od sympatizantov.

O funkciu sa uchádza bez podpory strán, pričom voličom predstavil svoj program a víziu Rača 2022.

Ďalšími záujemcami sú Monika Hrnčárová Luknárová, kultúrna referentka (oprava na základe žiadosti M. Luknárovej: zástupkyňa riaditeľky Strediska kultúry Bratislava Nové Mesto, vedúca oddelenia kultúry, manažérka a dramaturgička), ktorá po pôsobení v Rači za starostov Bielika a Zvonára určitý čas pracovala aj na úrade po zvolení Pilinského.

Z Rače odišla pre údajné ponižujúce pracovné podmienky v Rači, neslobodu a šikanu zo strany vedenia mestskej časti. Označuje sa ako nezávislá, čo trochu kontrastuje s logami strán SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Zmena zdola a NOVA na jej letákoch.

Monika Hrnčárová Luknárová predstavila kandidatúru za prítomnosti politických špičiek 7 strán.

Favoritom volieb – vychádzajúc z počtu získaných hlasov v minuloročných voľbách do BSK – je Michal Drotován. Aktivista z Východného a šéf úradu v Karlovej Vsi sa pokúsi o úspešný reparát po tom, čo vo voľbách v roku 2014 prehral s Pilinským rozdielom 1 965 hlasov.

Kompletný zoznam kandidátov na poslancov pre obvody Rača, Krasňany a Východné tu.

Šéf úradu v Karlovej Vsi Michal Drotován

Oboch Pilinského protikandidátov podporila iniciatíva #Za slušné Slovensko, ktorá sa na jar dostala do povedomia organizovaním protivládnych protestov.

A čo poslanci?

Strany podporujúce Hrnčárovú-Luknárovú prezentovali aj kandidátov na poslancov. Okrem tejto koalície vedenej stranou OľaNO Igora Matoviča sú tu aj ďalšie politické zostavy – mimoparlamentné SPOLU a Progresívne Slovensko, ale aj Starostovia a Nezávislí združujúca nepolitikov, ktorú reprezentuje Miloš Máťuš, Ivan Vrana, Matúš Burian či mládežnícky tréner a držiteľ Račianskeho srdca Ján Lipiansky.

Viacero poslancov si overilo ambície zberom podpisov na petičné hárky a kandidujú bez podpory politických strán (napr. Ján Polakovič, Juraj Madzin, Milan Abel, Rudolf Ivičič).

Počty kandidátov vo voľbách v rokoch 2010 – 2018

rč, foto archív strán a politikov