Počas tohto leta sa budú autá Google Street View opäť preháňať slovenskými cestami. Cieľom je aktualizovať lokálne snímky v službe Mapy Google. Tentoraz sa vozidlo Street View zameria na získanie presnejších a aktuálnych informácií o cestách spájajúcich jednotlivé slovenské mestá.

Je pravdepodobné, že jedným zo zadaní by malo byť zmapovanie doteraz nezdokumentovaných miest v Rači – vrátane rozsiahleho úseku frekventovanej Púchovskej ulice a viacerých ulíc v oblasti nazývanej Nemecká kolónia.

Google StreetView nemá v Rači pokrytých viacero lokalít.

Street View je obľúbená funkcia služby Mapy Google, ktorá je v súčasnosti k dispozícii vo viac ako 85 krajinách sveta, vrátane časti Arktídy a Antarktídy. Vďaka tejto službe môžu používatelia zobraziť 360-stupňové snímky rôznych ulíc, ako aj prírodných a kultúrnych pamiatok. Je dostupná aj v rámci Google Earth a v Mapách Google pre mobilné zariadenia.

Google StreetView autá opäť vyrazia do ulíc

Street View je na Slovensku k dispozícii od roku 2012 a služba je neustále aktualizovaná, aby poskytovala čo najvernejší obraz o realite.

Zaujímavosťou je, ako Google dbá na ochranu súkromia. Každému publikovaniu zhromaždených snímok predchádza spracovanie pomocou špeciálnej technológie, ktorá rozmazáva tváre ľudí a evidenčné čísla áut, aby ich nebolo možné identifikovať.

Autá Google v BA pripravené fotiť zverejnené na serveri dsl.sk. Foto: Martin Habdák.

Street View tiež ponúka funkciu dodatočného odstránenia označených obrázkov, ktoré je možné nahlásiť stlačením tlačidla „Nahlásiť problém“ v pravom dolnom rohu ľubovoľného obrázka. Google môže na požiadanie vymazať obrázok jednotlivca, jeho dieťaťa, automobilu alebo dokonca aj celý dom.

„Infraštruktúra sa neustále vyvíja, mestá rastú, ulice sa menia. Na uľahčenie orientácie našim používateľom a jednoduchšie plánovanie ich ciest musíme pravidelne aktualizovať naše údaje,“ priblížila Alžbeta Houzarová, PR manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko, dôvod, prečo budeme môcť znova zahliadnuť vozidlo Google Street View na našich cestách.

Google StreetView

Google StreetView používa rôzne prostriedky na snímanie okolia.

Račaweb, foto Google Street View