Možno sa vám to bude zdať neuveriteľné, no prachom zapadnutý československo – gruzínsky film „Rača láska moja“ z roku 1977, sa znovu dostáva do centra pozornosti – a to aj za hranicami Slovenska. Svedčí o tom záujem zahraničných reportérov.

Gruzínska televízia nakrúcala v Rači reportáž inšpirovanú filmom Rača, láska moja!

Gruzínska televízia nakrúcala v Rači reportáž inšpirovanú filmom Rača, láska moja!

Film nie je notoricvky známy len medzi “slovenskými” Račanmi, ale aj v  Gruzínsku. Tu sa stal kultovým a každá gruzínska televízia ho dodnes vysiela. Práve po stopách tohto filmu sa vydali koncom augusta dvaja filmári z najsledovanejšej televízie Rustaveli 2.

Podľa slov Mikheila Chkhivadzeho z  gruzínskeho veľvyslanectva na Slovensku, „Gruzínci milujú Slovákov, ich pohostinnosť a  povahu. Najmä Račanov si obľúbili vďaka spomínanej komédii Rača – láska moja,“ hovorí a  dodáva, že hlavná hrdinka vo filme Darina, ktorú stvárnila Andrea Čunderlíková, bola pre Gruzíncov veľkým idolom.

Gruzínska kamera zavítala do račianskych ulíc, vinohradov, zaostrila na budovu  ZŠ Tbiliská (pomenovaná podľa hlavného mesta Gruzínska Tbilisi) a nakoniec sa pozrela aj do pivnice vinára Dušana Žitného.

Reportérov zaujímalo to, ako sa žije malým vinárom v  Rači, aké zmeny nastali po vstupe Slovenska do EÚ a ako Európska únia podporuje vinohradníkov a vinárov. Dokument má totiž priblížiť Gruzíncom, pripravujúcim sa na vstup do EÚ, ako sa hospodárstvo a  život ľudí zmenil členstvom v únii.

Zdroj: Račiansky výber, foto: Zuzana Slahučková

Fotogaléria:

Video: Rača, láska moja! (1977)

https://www.youtube.com/watch?v=Ur3lweq-hTk