Od štvrtka 2. júna od 18:00 do nedele 5. júna sa opäť otvoria dvere Červenej Lisovne pri Nemeckom kultúrnom dome v bratislavskej Rači priaznivcom umenia. Tento bývalý vinársky priestor sa už po druhý krát premení na miesto, kde sa divák stretne s umeleckými dielami súčasných slovenských umelcov. Podstatnou zmenou oproti minulému ročníku je večerný hudobný program s vystúpeniami hudobných interpretov. Festival DOM (dielo otvorené miestu) je postavený na myšlienke prezentácie umenia s kurátorským prístupom ale v negalerijných priestoroch.

Multižánrový festival súčasného umenia DOM 2016 sa bude konať už po druhý krát v priestoroch Červenej Lisovne v Rači. Oproti minulému roku sa formát výstavy zmenil, a návštevníci budú môcť navštíviť festival, ktorý spája vizuálne umenie s hudbou. Prihlásilo sa 35 umelcov s viac ako 100 dielami, z ktorých kurátori vybrali diela, ktoré sa čo najviac dotýkali danej témy, a to: Výnimočnosť všednosti.

DOM 2016: Festival súčasného umenia

DOM 2016: Festival súčasného umenia

Štyri dni umenia a hudby

Počas štyroch dní od štvrtka do nedele (2.6. – 5. 6. 2016) sa budú môcť diváci zoznámiť s dielami mladých výtvarníkov. Medzi vystavenými autormi budú študenti a absolventi slovenských a českých vysokých výtvarných škôl. Večerný program obohatia slovenskí hudobní interpreti a zaznie alternatívna fúzia rocku, blues a psychedelic, electronic funky v spojení so saxofónom spolu s live VJ-ským setom mladého výtvarníka a multimediálneho umelca.

Výnimočnosť všednosti

DOM 2016: Festival súčasného umenia

DOM 2016: Festival súčasného umenia

Na začiatku bola myšlienka zjednodušiť dnešnému divákovi vnímanie umeleckého diela. „Tendenciou súčasného umenia je neustále zvyšovať kritériá a požiadavky na vzdelanie publika, na jeho pozornosť a zaujatie závažnými a dôležitými tzv. “veľkými témami”. Nechceme sa od nich dištancovať, alebo zavrhovať diela, ktoré patria do tejto tendencie, ale tentokrát v DOMe s veľkými témami končíme. Chceme dopriať divákovi luxus z beztiaže pri vnímaní umenia“, hovorí Martina Ivičič, kurátorka festivalu DOM.

Koncepcia tohto ročníka sa zakladá na ľahkosti, na vnímaní každodennej banality a jej krásy či odpudivosti, na vnímaní všedného momentu nevšedným (alebo ešte všednejším) spôsobom. Čo pre umelcov znamená všednosť a krása nevýznamného alebo bezvýznamného momentu? Ako sa vysporiadajú s banálnymi situáciami? Na to odpovie expozícia pozostávajúca z rôznych oblastí: maľby, fotografie, multimédií, objektov a inštalácií.

Vinárska Rača

Festival sa snaží poukázať aj na lokálny charakter miesta, kde prebieha. Rača je známa svojou vinárskou tradíciou, preto organizátori pozvali jedného z račianskych vinárov, ktorý predstaví počas večerného programu na festivale svoje najlepšie odrody.

Festival DOM a organizátori

Festival DOM je v poradí druhým podujatím, ktoré organizuje občianske združenie Pnutie LUXUS. Minuloročná výstava sa venovala téme domova a rodinných vzťahov, na čo umelci reagovali rôznorodými postojmi. Tento ročník sa ponesie v znamení banality, jednoduchosti či stereotypu.

Pnutie LUXUS, o.z. sa snaží priblížiť divákovi využívaním negalerijných priestorov mimo centra mesta a využíva ich potenciál na umelecko-prezentačné aktivity. Takýmto spôsobom chce poukázať na postavenie umenia, ktoré sa bežnému divákovi častokrát odcudzuje komplikovanými témami a zložitým konceptuálnym prístupom k tvorbe.

Cieľom festivalu DOM je prinavrátenie stratenej funkcie prirodzenosti umenia v živote človeka.

Kontakt :
galeriadom@gmail.com
+421 907 664 274
www.festivaldom.wordpress.com
https://www.facebook.com/umenievdome