Spravodaj Račan a portál racaweb.sk informovali, že v areáli bývalej umeleckej školy na Alstrovej ulici v Rači vyrastá unikátne zariadenie. BIVIO už naberá kontúry, autori projektu navyše zachovali hlavné črty historickej budovy ako aj kúrie v prednej časti od ulice, čo ocení každý lokálpatriot.

V čase Vianoc by bolo fajn pomôcť týmto ľuďom a prispieť v zbierke, ktorá sa len nedávno spustila. Ku každému darovanému euru pridá Nadácia Orange druhé, čiže príspevky zdvojnásobí.

Čo je to vlastne BIVIO?

Unikátny komplex BIVIO popri plnohodnotných službách pre verejnosť bude mať aj svoj sociálny rozmer. “Vy sa môžete ubytovať v penzióne, najesť v reštaurácii, či využiť služby práčovne. My zasa naučíme ľudí s mentálnym postihnutím pracovať v týchto prevádzkach,” znie zámer autorov zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

Na uskutočnenie ich plánov potrebujú našu pomoc pre dokončení rekonštrukcie! Cieľom je vyzbierať 20 000 eur, ku 5. decembru 2017 už mali takmer 3500 eur.

Čo všetko ponúkne komplex?

Penzión – s kapacitou 25 lôžok, súčasťou budú aj plne vybavené seminárne priestory.
Reštaurácia – pre cca 40 osôb, v teplých mesiacoch plánujeme mať aj vonkajšie posedenie v záhrade.
Práčovňa a žehliareň – plne vybavená veľkokapacitná práčovňa a žehliareň, schopná poskytovať služby aj firemným zákazníkom.
Rehabilitačno-vzdelávacie stredisko – bude pripravovať mladých ľudí s mentálnym postihnutím na profesie pomocný kuchár, chyžná, čašník a na prácu v práčovni. Zaúčať sa budú v reálne fungujúcich prevádzkach, poskytujúcich služby širokej verejnosti. Absolventi získajú pracovné zručnosti, ktoré im pomôžu zamestnať sa v gastronomických a ubytovacích zariadeniach alebo vo verejných práčovniach. Centrum BIVIO im pomôže aj pri hľadaní zamestnania.
Záhrada – veľký potenciál vidíme v záhrade, ktorá k BIVIU patrí. Časom by sme ju radi otvorili komunite, mali tu preliezky pre deti, lavičky na relax, robil by sa tu zaujímavý program ako napr. tvorivé dielničky, opekačky atď.

Fotogaléria:

Prečo podporiť?

Vytvoríme 15 nových pracovných miest, z toho 5 pre osoby s mentálnym postihnutím.
Každoročne vyškolíme 10 ľudí s mentálnym postihnutím a pomôžeme im nájsť si prácu – vzdelávanie pre nich bude bezplatné.
Zlepší sa dostupnosť verejných služieb pre verejnosť a umožní sa tým aj rozvoj turizmu.
Udržateľnosť BIVIA zabezpečia zisky z podnikania, ktoré pôjdu naspäť do sociálnych služieb a služieb zamestnanosti pre ľudí s mentálnym postihnutím.
Obrovským plusom bude posun v kvalite života mnohých ľudí s mentálnym postihnutím.
Každý dar bude zdvojnásobený vďaka Nadácii Orange. Pomôcť teda môžete dvojnásobne.

Viac o téme aj tu: V bývalej škole na Alstrovej vyrastá unikátne zariadenie

Predložený zámer: Vzdelávaco-rehabilitačné stredisko Bivio. 1. podlažie súčasnej budovy a po rekonštrukcii.

Komplex BIVIO v Rači: Budova po prvej fáze rekonštrukcie.

Vzdelávaco-rehabilitačné centrum Bivio vznikne v areáli bývalej umeleckej školy, ktorá patrila evanjelickej cirkvi.

Zdroj: Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike, foto: autor, archív