Nová akcia pre milovníkov a fanúšikov bratislavských vín! Občianske združenie Slovenské vínne cesty pripravilo na 26. a 27. októbra 2018 v spolupráci s lokálnymi vinármi nový zážitkový program: „Po bratislavských vínnych pivniciach“.

Jeho cieľom je oživiť slávnu vinohradnícku a vinársku tradíciu Bratislavy – Prešporskej a malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Organizátori z OZ Slovenské vínne cesty predstavili svoj projekt za prítomnosti starostov mestských častí Ľubice Kolkovej (Devín), Petra Pilinského (Rača) a Rudolfa Kusého (Nové Mesto), nechýbali ani riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja Agáta Mikulová, zástupcovia Račianskeho vinohradníckeho spolku – Dušan Žitný a Miloš Máťuš, obchodný riaditeľ PD Vajnory Igor Hraško a za OZ Bratislavské vinohrady Libor Gašpierik.

Slovakiawinetour 2018

Unikátnosť projektu spočíva predovšetkým v tom, že ako jediný svojho druhu reprezentuje súčinnosť tretieho sektora, ako organizátora so samosprávou, reprezentovanou Bratislavským samosprávnym krajom, Hlavným mestom SR – Bratislavou a jej mestskými časťami, kde sa do dnešných čias dorába víno. Nechýba ani podnikateľské prostredie zastúpené bratislavskými vinohradníkmi a miestnymi gastro prevádzkami,”

Návštevníci budú mať počas týchto dvoch dní jedinečnú príležitosť degustovať vynikajúce prešporské vína a navštíviť ich aj na miestach, kam by sa ináč nedostali. Počas potuliek po pivniciach sa stretnete aj s autorom publikácie o vinohradníctve „Víno v prameňoch“ Štefanom Hrivňákom.

Do projektu sa zapojilo 27 vinohradníkov a vinárov zo štyroch mestských častí Bratislavy: Devín, Nové Mesto, Rača a Vajnory, kde sa doteraz uchovala vinohradnícka a vinárska tradícia.

Najväčšia z pivníc pod NKD bola určená na skladovanie červeného vína

Miloš Máťuš a historik Štefan Hrivňák v jedinečnej pivnici pod Nemeckým kultúrnym domom v Rači.

Naskytne sa napríklad možnosť preskúmať unikátne pivnice pod Nemeckým kultúrnym domom v Rači, ktoré budú pre túto príležitosť výnimočne otvorené. Vinárski „fajnšmekri“ budú mať zasa príležitosť ochutnávať si vínko na miestach, kam sa ináč nedostanú (historická pivnica pod Nemeckým kultúrnym domom, výrobné priestory PD Vinohrady a PD Vajnory).

V čase podujatia posilnili organizátori mestskú hromadnú dopravu o SHUTTLE BUSY, ktoré budú prepravovať držiteľov vínnych pasov po trase Devín – Nové mesto – Rača – Vajnory bezplatne.

Sú pripravené 3 úžasné zážitkové prehliadky starých pivníc a procesu výroby vína. V hodnote pasu je započítaných 40 kupónov na ochutnávky v hodnote 10 € a jeden kupón na kúpu vína v hodnote 5€. Vstupenky je možné zakúpiť priamo cez ticketportal a u vybratých partnerov, uvedených na www. slovakiawinetour.sk.

Prezentácia projektu sa konala za účasti zástupcov OZ Slovenské vínne cesty, starostov mestských častí Ľubice Kolkovej (Devín), Petra Pilinského (Rača), Rudolfa Kusého (Nové Mesto) a riaditeľky odboru cestovného ruchu a kultúry Bratislavského samosprávneho kraja Agáty Mikulovej.