Väčšina zo starších Račanov si pamätá, ako v 90. rokoch vyzeral školský dvor pri ZŠ Plickova. Škvarový okruh, akože trávnatá plocha (v skutočnosti jedno drnovisko) a hrdzavejúce futbalové bránky, ktoré nevideli loptu ako bol rok dlhý.

Areál sa však pred 17 rokmi zmenil na nepoznanie – to keď sa v roku 2001 pustila rodina pozemných hokejistov na čele s predsedom Vladimírom Margolienom do projektu rekonštrukcie ihriska pre pozemný hokej s umelým trávnikom.

Areál KPH Rača na Plickovej ulici pred a po úprave v roku 2002.

V sobotu 26. októbra 2002 v Rači slávnostne otvorili Národný štadión pozemného hokeja, ktorý nesie meno priekopníka v tomto športe Pavla Rosu. Práve tento bývalý predseda federálneho i slovenského pozemného hokeja, člen medzinárodnej federácie v tomto športe a člen etickej komisie SOV zasial aj prvú myšlienku na výstavbu útulného areálu.

Klub pozemného hokeja Rača organizuje množstvo akcií aj pre najmenších športovcov.

Hokejisti si vtedy z viacerých ponúknutých možností vybrali za miesto budúceho Národného štadióna pozemného hokeja priestor vedľa ZŠ na Plickovej ulici v Rači. Ostrým zápasom ho po otvorení pokrstili slovenskí reprezentanti na Pannonia cupe víťazstvom 2:1 nad Chorvátskom.

Celé dielo o rozmeroch 91,4 x 55 metrov malo v čase dokončenia hodnotu vyše 12 miliónov korún, pričom asi polovica sa uhradila z grantu od Medzinárodnej federácie pozemného hokeja, zvyškom prispeli Štátny fond telesnej kultúry a Slovenský olympijský výbor, prácou zasa aktívna rodina pozemných hokejistov. Neskôr areál dokončili dostavaním šatní a tribúnky.

Viac o téme aj tu: Odvážny plán pozemných hokejistov Rače: Postavia na Plickovej krytú halu?

„Ešte je to trochu mäkké, keďže trávnik je vodovo-pieskový a musí do neho zapadnúť pekná kopa piesku, aby plocha zatvrdla, ale je to skvelé,“ skonštatoval počas otvorenia predseda mediálno-marketingovej komisie SZPH Michal Uhrin.

Štadión slávnostne otvorila Rozália Rosová, vdova po Pavlovi Rosovi. Zástupkyňa Federation International de Hockey (FIH) Ingeborg Grunerová z Rakúska si zaspomínala na prvé kontakty s československým pozemným hokejom a konkrétne v Bratislave: „Dnes môžem povedať, že do vašej metropoly bude pozemkárska elita s radosťou chodiť na také pekné športovisko.“

Pozemný hokej v Rači patril medzi elitu už za čias ČSSR, keď muži aj ženy Lokomotívy patrili k československej špičke! Najskôr mali svoj stan v areáli Lokomotívy na Černockého ulici, kde hrávali na škvarovom ihrisku. Neskôr sa presťahovali na Mrázovu ulicu, kde už bol trávnatý povrch.

V priestore neskôr okrem ihriska s umelým povrchom pribudlo aj klubové zázemie a tribúnky.

KPH Rača patrí svojou činnosťou k najaktívnejším športovým klubom v Rači.

jč, foto archív, KPH Rača