Koncom októbra čakajú Slovensko prvé tzv. supervoľby. Rozhodnutie o predĺžení aktuálneho volebného obdobia v samosprávnych krajoch zo 4 na 5 rokov umožnilo zjednotiť volebný cyklus na všetkých komunálnych úrovniach. Znamená to, že 29. októbra 2022 budeme voliť nielen starostov a primátorov, ale aj županov a k tomu samozrejme poslancov na všetkých troch úrovniach samosprávy – obec/mestská časť, mesto, kraj.

V Rači už stihol oznámiť svoju kandidatúru na starostu úradujúci starosta Michal Drotován. V statuse na Facebooku argumentuje, že „toto volebné obdobie sme napriek celosvetovým udalostiam, ktoré nás všetkých zasiahli, rozbehli mnoho projektov, ktoré je potrebné dokončiť“.

Michal Drotován

Postupne chce oznámiť mená 15 kandidátov na poslancov – prvými dvomi boli jeho susedia zo sídliska Malé Krasňany Daniela Sliviaková a Charila Papageorgiou. Volebný program chce predstaviť v septembri. Po tom, čo v minulosti na rôzne politické pozície ašpiroval pod hlavičkami strán SDKÚ či OĽaNO, teraz si chce vyzbierať podpisy ako nezávislý kandidát.

Polakovič zostavil tím Spoločný Cieľ

Na starostu Rače bude v tohtoročných komunálnych voľbách kandidovať aj miestny poslanec Ján Polakovič zo zoskupenia Spoločný Cieľ (viac tu). Svoju kandidatúru ohlásil na brífingu pred Nemeckým kultúrnym domom v Rači.

Od vysokoškolského stážistu na úrade a neskôr poslanca zastupiteľstva chce na jeseň zabojovať o post starostu MČ Rača.

Kandidovať bude ako nezávislý. Volebný program spolu s kandidátmi na miestnych, mestských a krajských poslancov by mal byť zverejnený v septembri.

Pilinský bude kandidovať, ale…

Kandidatúru na najvyššiu volenú funkciu v Rači dlho zvažoval a vyhodnocoval aj bývalý starosta Peter Pilinský (vo funkcii pôsobil v rokoch 2010 – 2018), v súčasnosti poslanec v mestskom zastupiteľstve Bratislavy a v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Napokon bude určite kandidovať za poslanca na troch úrovniach samosprávy – do zastupiteľstva Rače, mesta Bratislava a Bratislavského samosprávneho kraja.

Peter Pilinský

„Či zasiahnem aj do boja o post starostu sa rozhodnem a oznámim v najbližších dňoch,“ povedal pre Spravodaj Rača Pilinský, ktorý zastával post starostu v rokoch 2010-2018. Nespresnil, či sa bude spoliehať na podporu niektorej z existujúcich politických strán alebo ako nezávislý kandidát.

Ján Bednarič, foto FB kandidátov