Mladý fotograf Viktor Szabo bol za svoju trpezlivosť odmenený unikátnym záberom. V národnej prírodnej rezervácii Jurský Šúr pri Bratislave mu prialo šťastie a vo vode zbadal súboj dvoch krásnych exemplárov užovky o korisť. Ako vznikol záber, pri ktorom sa Užovka obojková pustila do Užovky fŕkanej?

Fotograf Viktor Szabo

Fotograf Viktor Szabo

“Náhoda, povedal by som,” vraví mladík skromne. “Len tak si kráčam, zahľadím sa na  potok a oni tam jednoducho sú. Neváhal som a fotil.”

Korisťou, o ktorú sa plazy sporili, bola ryba.

Súboj o ňu napokon vyhrala Užovka obojková a mohla si odniesť svoju korisť.

Viktor má na svojej stránke Viktor Szabo nature, wildlife photography na Facebooku množstvo úchvatných fotografií z okolia Rače, Bratislavy ale aj z výletov po svete.

“Prírodu fotografujem preto lebo každý záber je iný. Rad objavujem nové miesta v prírode. Užívam si adrenalín pri maskovaní seba pri fotení plachých živočíchov a plíženie sa,” prezradil nám mladík, ktorý dokáže na ten správny záber číhať aj č-5 hodín – a vždy bez záruky úspechu.

Pohybuje sa mimo turistických chodníkov a na rozdiel od bežných turistov zvieratá stopuje potichu – podľa pachu a odtlačkov končatín.

Jeho fotoúlovky potvrdzujú, že aj lesy či háje pár kilometrov od našich mestských príbytkov skrývajú stále tú pravú divočinu so všetkými jej úchvatnými zákutiami a pravidlami.

Fotogaléria: Súboj užoviek o korisť

Užovka obojková alebo staršie užovka obyčajná (lat. Natrix natrix)

Užovka obojková alebo staršie užovka obyčajná (lat. Natrix natrix) je európsky nejedovatý had z čeľade užovkovitých, podčeľade natricinae a rodu natrix. Užovka obojková je náš najbežnejší had, okolo štíhleho a dlhého tela má 19 radov šupín. Hlavu majú mierne odlišnú podľa pohlavia. Samice ju majú širšiu, sploštenejšiu a zreteľnejší krk. Samci ju majú menej odlíšiteľnejšiu od krku a dlhšiu. Dosahuje dĺžku až 120 cm. Najväčšie exempláre v južných oblastiach však dosahujú dva metre. Rekord je 205 centimetrov. Dožívajú sa až 10 rokov (najstarší jedinec až 23 rokov). Dospelé jedince sú olivovohnedé, zelenkasté alebo sivé. Tesne za hlavou mávajú kontrastný žltý alebo biely golier. Niektorým jedincom goliere za hlavou chýbajú. Existujú aj exempláre šedé či čierne, brucho majú však všetky užovky svetlejšie.

Zdroj: Wikipedia

Užovka fŕkaná (Natrix tessellata)

Ide o hada viazaného na vodné prostredie viac ako užovka obojková. Tento teplomilný had je veľmi plachý a tažko spozorovateľný. Je vynikajúci plavec, ktorý sa často potápa pod hladinu. Pod vodou dokáže vydržať až 16 minút a ponoriť sa do hĺbky až 3 – 4 metrov. Užovka fŕkaná prežije podstatnú časť svojho života vo vode a toto prostredie opúšťa len vo výnimočných prípadoch alebo neskoro v noci.
Zdroj: plazyunas.com

Šúr

Šúr (používané aj ako Jurský Šúr) je národná prírodná rezervácia na ploche 655 ha v katastrálnom území obce Svätý Jur. Predmetom ochrany je mokraď s výskytom vzácnej flóry a fauny v prostredí izolovaného zvyšku pôvodného barinato-slatinného jelšového lesa s rašeliniskom.

Fotogaléria Viktor Szabo:

Text: Račaweb, Wikipedia. Foto: Viktor Szabo