RAČA – Spoznávate tento objekt nad Račou, v oblasti nad Vtáčikovou cestou? Mnohí ho z detstva poznáme ako vojenský bunker, podľa odborníkov ide skôr o pozorovateľňu. Ešte vlani boli ťažké pancierové dvere do objektu otvorené, dnes je vnútri stále ten istý bordel, ale na dverách už visí ťažká zámka. Spravodaj Račan pátral po tom, kto je vlastne majiteľom alebo správcom tejto známej stavby…

Betónový vchod do objektu.

Betónový vchod do objektu.

Vojenské bunkre – najmä tie v okolí Petržalky – vybudovali v 30. rokoch 20. storočia na obranu Československa, ale nikdy neboli v boji využité. Podľa niektorých pamätníkov obsadili 21. augusta 1968 objekt nad Račou vojenské jednotky Sovietskej armády. Bunker slúžil ako pozorovateľňa, na streche mali vojaci rozložený guľomet. Ako vyzerá dnes? Zanedbané okolie, množstvo odpadkov vo vnútri, minimálne povedomie ľudí z okolia. Je škoda, že tento nemý svedok histórie čelí takejto nevšímavosti. Pritom napríklad v Petržalke sa našli nadšenci vojenskej histórie, ktorí vysúkali rukávy a ostáva z nimi kus úžasnej práce.

V čase spracovania Bielej knihy o obrane SR bolo zadefinovaných 180 objektov, ktoré chce Ministerstvo obrany SR opustiť. Medzi týmito objektmi boli takzvané stále ťažké opevnenia na území Bratislavy-Petržalky, stále ľahké opevnenia na Záhorí a železobetónové kryty na celom území Slovenska,” povedala v apríli hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. Dodala, že je pripravený ďalší zoznam objektov, v ktorých je potrebné urobiť dislokačný prieskum a posúdiť, ako sa využívajú.

Nachádza sa medzi nimi aj ten nad Račou? “Uvedený objekt nie je v správe Ministerstva obrany SR a jeho vlastník nám nie je známy,” odkázala pre spravodaj Martina Balleková.

Podobnú reakciu sme získali aj od Jána Borčina, komunikačného manažéra Mestskej časti Bratislava – Nové Mesto: „Vami uvedený objekt nemá mestská časť Bratislava – Nové Mesto v majetku ani v správe,“ uviedol a odporučil nás na račianske úrady.

Ani posledná inštancia, ktorú sme oslovili, sa však k bunkru nehlási. Podľa stanoviska hovorkyne Evy Miklánkovej nemá Mestská časť Bratislava-Rača v správe žiadne „vojenské objekty“. Dozvedeli sme sa ešte, že v minulosti dostala Rača ponuku od ministerstva obrany na odkúpenie objektu pri kúpalisku, neprejavila však oň záujem.

Záhada betónovej stavby nad Vtáčikovou cestou tak ďalej čaká na svoje rozuzlenie…

Fotogaléria:

(jo, foto Račan)