Konečne prišiel čas, keď sa aj v Bratislave namiesto budovania nových panelákov dočkáme aj výstavby športovísk? Prvú lastovičku, navyše z privátneho sektora, predstavuje projekt LBG Arény, za ktorým stoja aj známe mená slovenských športovcov – hokejového veterána a majstra sveta Ľuba Višňovského a bývalého reprezentanta v plávaní a triatlone, dnes úspešného plaveckého trénera Gabriela Barana!

V roky nevyužívanom areáli pri Hečkovej ulici, kde kedysi hrával pozemný hokej klub Lokomotívy Rača, získala spoločnosť LBG Aréna minulý rok od mesta resp. obce do prenájmu pozemky na výstavbu športového komplexu SAR. Jeho súčasťou bude hokejová hala, plavecký bazén, bazény pre deti, multifunkčná športová plocha, parková promenáda, zázemie pre športovcov, reštaurácia či parkoviská.

Výstavbou komplexu a preložením Račianskeho potoka by v Rači vznikla aj nová parková promenáda.

Výstavbou komplexu a preložením Račianskeho potoka by v Rači vznikla aj nová parková promenáda.

Príprava beží naplno

Koncept pripravil Gabriel Baran a Ľubomír Balog po konzultáciách s Ľubomírom Višňovským. Architektonický koncept pochádza z dielne Tomáša Čechvalu a štúdia Tomas Cechvala Architects.

Na projekte sa podieľajú ako konzultanti či spoluinvestori aj hokejový majster sveta Ľubo Višňovský a bývalý triatlonista a plavec Gabriel Baran (vpravo), ktorý ako tréner pracoval s Tomášom Klubučníkom či Richardom Nagyom.

Na projekte sa podieľajú ako konzultanti či spoluinvestori aj hokejový majster sveta Ľubo Višňovský a bývalý triatlonista a plavec Gabriel Baran (vpravo), ktorý ako tréner pracoval s Tomášom Klubučníkom či Richardom Nagyom.

Aktuálne sa v projekt rieši prístup na pozemky a zokruhovanie parkovísk.  „Vďaka ústretovosti jedného z majiteľov parciel sme našli riešenie na vytvorenie kvalitného prístupu pre návštevníkov,“ povedal Michal Hatina zo spoločnosti LBG Aréna. Dohodnutá je aj finančne náročné prekládka Račianskeho potoka, ktorý bude tiecť pod zemou a na povrchu bude prekrytý zatrávnenými plochami.

Projekt EIA je hotový

„Po sérii konzultácií s dotknutými stranami máme spracovaný náročný projekt EIA pre životné prostredie. Po jeho podaní začne bežať úradná schvaľovacia lehota trvajúca 2 a 2,5 mesiaca,“ upresnil Hatina.

Autori riešia aj projekt energetickej náročnosti, ktorý spracováva zapojenie inovatívnych technológií rekuperácie tepla či ukladania tepelnej energie do absorbčných podzemných akumulátorov v záujme čo najvyššej miery energetickej sebestačnosti.

Rokovania s klubom BMX

Jediným zádrhelom je nateraz postoj klubu BMX. Rokovania s ním podľa LBG Arény dlho viazli, keďže klub si dával načas so zaslaním pripomienok k podnájomnej zmluve predloženej na podpis už pred niekoľkými mesiacmi. „Zbytočne budeme posielať pripomienky, keď nemáme doriešené, čo je vlastne súčasťou trate,“ reagovala vtedy pre spravodaj Račan Jana Maniková z klubu BMX.

Po návrhu investora miestnemu úradu, aby bola z nájomných zmlúv vypustená podmienka, že musia zachovať BMX areál, sa nanovo rozbehli aj rokovania s predstaviteľmi tohto klubu.

“Podľa mojich informácií sa investorovi po niekoľkých mesiacoch podarilo v máji získať reakciu vedenia BMX klubu a z ich posledného stretnutia vzišla dohoda, s ktorou by mali byt všetci spokojní,” uviedol v skupine Račania na Facebooku starosta Peter Pilinský.

Viac o téme aj tu: Mestskí poslanci upravili podmienky zverenia pozemku pre športový areál v Rači

Prezentačné video LBG Aréna:

Ak sa vám článok páčil a chcete ho odporučiť ostatným, zahlasujte na vybrali.sme.sk! Vďaka.

Fotogaléria:

Zdroj: Tomas Cechvala