Vzhľadom na to, že 7. júla nadobúda právoplatnosť kolaudačné rozhodnutie Bratislavského samosprávneho kraja, električková doprava po Starom moste bude sprevádzkovaná už od piatka 8. júla od 20.00 hod. Ako prvá bude premávať linka č. 1. Ostatné zmeny v grafikone budú platné od soboty 9. júla, kedy sa po prvý raz v histórii spojí aj Rača s Petržalkou.

Oficiálne spustenie električky bude sprevádzať kultúrny program. Prvá električka s cestujúcimi prejde Starým mostom v piatok krátko po 17.00 hod. Linka č. 1 začne následne jazdiť v pravidelných intervaloch od 20.00 hod.

Električka na petržalskej strane Starého mosta pripravená na prvú jazdu.

Električka na petržalskej strane Starého mosta pripravená na prvú jazdu.

Cestujúci, ktorí si budú chcieť vyskúšať jazdu cez Starý most, budú môcť nastúpiť na zastávke Sad Janka Kráľa (pri Mýtnom domčeku) v smere do centra mesta. Oficiálneho sprevádzkovania električkovej trate sa zúčastní aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely a generálny riaditeľ spol. EUROVIA SK Robert Šinály.

Bratislavčania, ktorí sa v piatok o cca 16.45 hod. dostavia na zastávku električky pri Mýtnom domčeku v Petržalke, budú môcť vidieť vystúpenie hudobnej skupiny Walk On či špeciálnu choreografiu parkuristov, bikerov a bubeníkov.

Sprievodné aktivity (vystúpenie skupiny Jana Dekánkova a band, herci na chodúľoch či parkuristi) budú plynule pokračovať aj po Štúrovej ulici až do Starej tržnice.

Zmeny v MHD platné od 8. júla 2016 od 20.00 hod.:

Električka č. 1
Električková linka č. 1 spojí Petržalku s Hlavnou železničnou stanicou cez centrum mesta po trase Nám. Franza Liszta, Štefanovičova, Radlinského, Obchodná, Námestie SNP, Štúrova, Šafárikovo námestie, Starý most a Jantárová cesta. Konečná zastávka je „Jungmannova“ pri Chorvátskom ramene.

Zmeny v MHD platné od 9. júla 2016:

Električka č. 3
Linka č. 3 spojí Raču a Petržalku. Trasa električiek povedie z Karpatského námestia cez Čachtickú, Račiansku, k Železničnej stanici Vinohrady a ďalej Račianske mýto, Radlinského, Blumentál, Americké nám., Špitálska ul., Štúrova, Šafárikovo nám., Starý most, Jantárová cesta až na Jungmannovu.

Grafikon si môžete pozrieť tu: Cestovný poriadok linky 3.

Cestovný poriadok linky číslo 3 (Karpatské námestie – Jungmannova):

Cestovný poriadok linky 3 z Rače do Petržalky a opačne

Cestovný poriadok linky 3 z Rače do Petržalky a opačne

Cestovný poriadok linky 3 z Rače do Petržalky a opačne

Cestovný poriadok linky 3 z Rače do Petržalky a opačne

Električka č. 8
Zmenená bude premávka na linke č. 8. Električky pôjdu okružnou trasou Ružinov, Záhradnícka, Miletičova, Trnavské mýto, Krížna, Vazovova, Blumentál, Radlinského, Obchodná, Kapucínska, tunel, Nábr. arm. gen. L. Svobodu s dotykom uzla Most SNP, Vajanského nábr., Šafárikovo nám. (priebežná konečná zastávka), Štúrova, Námestie SNP, Obchodná, Blumentál a cez Krížnu, Trnavské mýto, Záhradnícku späť do Ružinova.

Autobus č. 95
V križovatke ulíc Bosákova, Jantárová cesta, Farského vzniká nový prestupový uzol „Farského“ medzi električkami a autobusmi. Potiaľto bude z Petržalky skrátená trasa autobusov linky č. 95. Nemení sa prejazd 95-ky cez sídlisko komunikáciami Vyšehradská, Jantárová cesta, Kutlíkova, Romanova, Osuského, Námestie hraničiarov, Jantárová cesta a konečná zastávka je „Muchovo nám.“. Prestupnú zastávku „Farského“ obsluhujú aj autobusy č. 84 a 99.
Pozn. Vzhľadom na to, že sprevádzkovanie električiek do Petržalky sa dotkne aj autobusovej dopravy, sa hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s DPB, a.s. rozhodlo ponechať prevádzkovanie linky č. 95 v pôvodnom režime ešte do 18. júla.

Autobus č. 82
Oblasť petržalskej dunajskej promenády výrazne kvalitnejšie obslúžia električky č. 1 a 3 zo zastávky „Sad Janka Kráľa“. Preto dňom zavedenia električkovej dopravy skončí premávka autobusov na linke č. 82.

Električka na Starom moste v Bratislave počas skúšobnej jazdy.

Električka na Starom moste v Bratislave počas skúšobnej jazdy.

Zdroj: Bratislava.sk, foto: archív