Venuje sa hviezdam. Nie však tým so showbiznisu, ale tým skutočným na oblohe. A že je v tom dobrá dokazuje aj fakt, že priniesla zlatú medailu z prestížnej vedeckej súťaže rovno z Los Angeles. Porotu tvoria laureáti Nobelovej ceny. V budúcnosti chce projektovať raketoplány, píše portál tvnoviny.sk a ďalšie zdroje o mladej študentke z Rače Michaele Brchnelovej (17).

Tá sa minulý týždeň dočkala za svoju vedeckú činnosť odmeny, keď spolu s ďalšími mladými ľuďmi navštívila počas 5 dní vo Švajčiarsku preslávené stredisko CERN!

Víťazi súťaže na návšteve v CERN: Michaela Brchnelová (druhá zľava), Isabelle Goldstein, William C. Hang, Allen Jiang, Jason Kim Syndergaard, Daniel Mogilny, Gili Rusak, Tucker John Sandbakken, Anand Srinivasan, Lia Grace Strauss Eggleston, Jared Anthony Tramontano, Mie Yamanaka.

Víťazi súťaže na návšteve v CERN: Michaela Brchnelová (druhá sprava), Isabelle Goldstein, William C. Hang, Allen Jiang, Jason Kim Syndergaard, Daniel Mogilny, Gili Rusak, Tucker John Sandbakken, Anand Srinivasan, Lia Grace Strauss Eggleston, Jared Anthony Tramontano, Mie Yamanaka.

Zaujímavosťou je, že do súťaže sa prihlásila na základe víťazstva na Festivale vedy a techniky AMAVET-u, teda organizácie, ktorá tiež sídli v našej obci na Hagarovej ulici v Krasňanoch.

Michaela Brchnelová má 17 rokov, rada pozerá filmy s Johnym Deppom, počúva britskú aj klasickú hudbu a pred dvomi týždňami vyhrala v Amerike prvé miesto na najväčšej vedeckej súťaži pre mladých. V konkurencii vyše 1 700 študentov stredných škôl získala v L.A. zlatú medailu za vedecký projekt v kategórii Fyzika a Astronómia.

Brchnelova AMAVET INTEL

Michaela Brchnelová (druhá sprava) a ďalší slovenskí zástupcovia v súťaži.

Na súťaži Intel ISEF sa zúčastnila po druhýkrát, vlani získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok za svoj projekt X-ray merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov.

Tohtoročné umiestnenie a odmenu 3 000 dolárov za prvú cenu, 1500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu (CPS) a výlet do švajčiarskeho CERNu v hodnote 5000 dolárov získala za svoj projekt „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove.“

V projekte ukazuje, odkiaľ k nám prichádzajú tie najenergetickejšie častice z vesmíru. Miška v Amerike vyhrala prvú cenu, finančnú odmenu 3 000 dolárov, 1 500 dolárov za špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu, aj zájazd do CERNu v hodnote 5 000 dolárov. Najväčšiu radosť jej ale urobilo čosi iné – predstavujeme vám 17-ročnú Slovenku, po ktorej pomenujú asteroid.

“Budem mať nejaký asteroid Brchnelová. Akože v živote ho neuvidím, teda dúfam, že sem nepriletí, ale je to strašná pocta,” hovorí Miška.

K astronómii sa dostala ako 9-ročná. Vďaka tomu už precestovala kus sveta – Španielsko, Holandsko, či Nemecko. V Amerike teraz bola po druhýkrát. Do vesmíru sa síce nechystá, no toto útle žieňa bude možno o pár rokov navrhovať raketoplány.

“Chcela som spojiť zábavu, hranie s vesmírom. Tak som sa rozhodla pre kurz aerospace inžinierstva, čo je vlastne inžinierstvo kde sa budujú lietadlá, satelity, vesmírne ďalekohľady,” dodala šikovná študentka

Zdroj, foto: tvnoviny.sk , AMAVET, Intel, CERN

Fotogaléria: