V rámci modernizácie vozidlového parku električiek pribúdajú do Dopravného podniku Bratislava ďalšie nové nízkopodlažné vozidlá. To, čo vyzeralo dlhé roky ako science fiction sa už o pár dní stane realitou a to na trasách, ktorá môžu využívať aj Račania.

V depe Jurajov Dvor je 5 obojsmerných električiek 30T a jedna jednosmerná električka 29T. Nové vozidlá dodáva spoločnosť Škoda Transportation, a.s. Na ich financovaní sa až vo výške takmer 81% podieľa Európska únia v rámci Operačného programu Doprava, ktorého riadiacim orgánom u nás je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Nová obojsmerná električka 30T začne jazdiť v Bratislave na linke Dúbravka - Zlaté Piesky

Nová obojsmerná električka 30T začne jazdiť v Bratislave na linke Dúbravka – Zlaté Piesky

Z Dúbravky na Zlaté piesky

DPB, a.s. prvú novú obojsmernú električku nasadí do premávky v rámci procesu homologizácie v skúšobnej prevádzke s cestujúcimi na linku č. 4, ktorá spája Dúbravku so Zlatými Pieskami. Prvýkrát by tak mala električka vyjsť do bratislavských ulíc na prelome apríla a mája.

V zmysle zmluvného harmonogramu pribudnú v apríli tohto roku ďalšie tri obojsmerné električky, v máji 4 obojsmerné, v júni 4 obojsmerné a jedna jednosmerná, pričom do konca roka bude dodaných až 45 nových vozidiel a v roku 2016 ich bude celkovo 60.

Nasledovať bude deviatka

Ďalšie nové vozidlá sa budú nasadzovať postupne aj na linku č. 9 na trase Karlova Ves – Ružinov, čím sa novými nízkopodlažnými komfortnými vozidlami obslúži ďalšia mestská časť.

Niekoľkomesačným procesom homologizácie musela prejsť len prvá električka z každého typu, to znamená jedna obojsmerná a jedna jednosmerná električka, nakoľko ide o nové typy vozidiel, ktoré musí schváliť Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Nová električka na testoch v Bratislave:

Video z prvej jazdy na Komisárky:

Fotogaléria:

Zdroj: DPB, foto: DPB