Developer presviedča ľudí, že to bude vlastne úplná idylka s jazerom, plážami a športoviskami. V skutočnosti nás čaká výstavba, akú vari ešte toto mesto nezažilo. A s ňou tisíce a tisíce nových obyvateľov a áut, ktoré bez komplexného riešenia napojení urýchlia totálny kolaps dopravy v celej lokalite. Medzi najviac postihnutými budú samozrejme okrem Vajnorákov aj Račania a najmä obyvatelia Rendezu.

Štvrť Nové Vajnory vznikne na takmer 90 hektároch (900 000 m2, alebo ak chcete 156 futbalových ihrísk.). Megainvestíciu plánuje česká firma Nordic Investors, ktorá získala v apríli 2016 pozemky od predchádzajúceho vlastníka. Vajnorské športové letisko sa predávalo v roku 2005, keď ministerstvo dopravy viedol Pavol Prokopovič (SDKÚ-DS). Zámer už vtedy vyvolal veľkú diskusiu (tu).

Milión metrov štvorcových sa predával za vtedy podhodnotenú sumu 1030 Sk/m2, čo bolo neskôr napadnuté aj na generálnej proukratúre, keďže trhová cena sa vtedy pohybovala v rozmedzí 2200 až 3000 Sk/m2. Ešte v roku 2009 tu plánovala izraelská investičná spoločnosť Atlas Estate Investments spolu s domácim partnerom – skupinou Eastfield podnikateľa Igora Ledeckého (známy z projektu Elesko) postaviť projekt Nové Vajnory pre takmer 17 000 rezidentov. Neskôr pozemky vlastnila spoločnosť Circle Slovakia, od ktorej sa dostali k českej spoločnosti Nordic Investors.

Pozrite si územie, ktoré majú zaberať Nové Vajnory. Rozlohou sú porovnateľné so starou Račou a väčšie ako staré Vajnory.

Zmena Územného plánu

Na to, aby sa mohlo začať stavať, je však stále potrebná zmena Územného plánu Bratislavy, ktorý na spomenutom území hovorí o využití na šport. Proces zmeny na bývanie a polyfunkciu s doplnkovými funkciami športu či rekreácie je však už naštartovaný a akoby potichu aj odobrený všetkými veľkými hráčmi.

Nové Vajnory postavia na rozsiahlej ploche bývalého športového letiska.

Vajnory pritom ešte počas starostovania Anny Zemanovej kládli odpor (viac tu) a žiadali letisko do svojej správy. Zemanovú nahradil Mrva (SDKÚ-DS, neskôr #Sieť) a už sa žiadne kategorické prekážky nekladú. Samospráva si spokojne pochvaľuje, že vlastník kosí pozemok a odpratal neporiadok z niektorých opustených budov.

Všetko smeruje k tomu, že noví investori čoskoro dostanú zelenú.

Bude zaujímavé sledovať, ako budú v boji proti tomuto projektu, ktorý navždy zmení celú východnú časť Bratislavy, bojovať aktivisti vrátane tých račianskych, ktorým obvykle prekážajú aj bytovky s 30 malometrážnymi bytmi.

Jazero ako krycí manéver megavýstavby?

Keďže ide o investíciu v odhadovanej výške stoviek miliónov až miliardy eur, určite sa nič neponechá na náhodu. Už teraz sa naplno rozbehlo v médiách PR, ktoré hovorí o projekte cez jazero s piesočnými plážami. V skutočnosti pôjde najmä o bývanie pre tisícky ľudí, administratívne priestory, polyfunkciu, služby a k nim aj sprievodné aktivity napríklad športové či zdravotnícke zariadenia.

Nové Vajnory sa momentálne snažia predstavovať verejnosti cez jazero. Každý, kto podmáčané územie pozná vie, že o vodu tam núdza nebude…

V súčasnej dobe už pracujeme na projektových prípravách. Zabezpečujeme projekty pre všetky kľúčové prípojné body, siete, napojenie komunikácií, cyklotrasy, pešie komunikácie, vrátane projektu jazera,“ povedal pre TREND Reality Jan Petřík, partner developerskej spoločnosti. Ten pre Vajnorské novinky na jar 2017 naznačil, že v území nateraz rátajú s takmer 10 000 obyvateľmi. Zdá sa teda, že je všetko rozbehnuté, so žiadnymi prekážkami sa už neráta.

Viac o téme aj tu: Vajnory potvrdili, že na Rybničnej pribudnú desiatky bytov

Výstavba a s ňou spojené negatívne sprievodné javy ako zvýšený pohyb nákladiakov či kamiónov potrvá roky.

„S ohľadom na dlhodobosť projektu nevylučujeme spojenie so strategickým partnerom, ktorý bude mať skúsenosti s podobnými projektmi napríklad v zahraničí,“ povedal investičný manažér Nordic Investors Ladislav Jelínek pre český portál e15.cz. Tieto slová naznačujú, že môže ísť o klasický Land development – administratívnu prípravu územia na výstavbu, po ktorej zvyčajne nasleduje aj vynorenie sa skutočného vlastníka a developera.

Budú to Penta, J&T alebo niektorý z českých miliardárov ako trebárs Petr Kellner či Andrej Babiš?

Návrh Zmien a doplnkov Územného plánu Bratislavy 04 majú dostať na stôl poslanci už v priebehu septembra 2018!

Aktualizácia: Stanovisko Nordic Investors k článku

Zdroj: Račaweb.sk/ja, foto: Nordic Investors, etrend.sk, GoogleEarth