K tradičným miestam, ktoré sa v spomienkach Račanov stretávajú s nekončiacou nostalgiou, patrí lyžiarsky areál Slalomka. Kto raz zažil kotvu opásanú okolo kombinézy alebo šponoviek, tlčúce srdce na vrchu „čiernej“ zjazdovky a čaj z termosky pri lyžiarskej chate, nezbaví sa myšlienky na to, či by sa nedal tento areál predsa len znovu oživiť. Je také nereálne nájsť mu športovo-rekreačnú náplň pre letnú, ako aj zimnú sezónu?

Slalomka kedysi… Foto z archívu Waltera Wenzla

Areál patril v minulosti do správy lyžiarskeho klubu, ktorý prevádzkoval starý vlek – kotvu – na Slalomke, neskôr vlek POMA na Cvičnej lúke a dokonca začal s výstavbou tzv. lyžiarskej chaty, ktorú sa však nepodarilo dokončiť. Pozemky pod týmito zariadeniami, stavbami aj športoviskami sú podľa katastra vyčlenené z územia Mestských lesov a patria magistrátu Bratislavy, no sú v správe Rače.

Čo hovorí odborník na zasnežovanie?

„Keď som sa po svadbe nasťahoval do Rače, počul som samozrejme o Slalomke. Už som sa tam bol aj pozrieť,“ povedal nám fanúšik lyžovania Michal Molotta (37), ktorý prevádzkuje aj lyžiarsku školu. Celkovo projektoval a realizoval okolo 45 km zasnežovacích potrubí a 900 zasnežovacích zariadení.

Slalomka dnes

Slalomka dnes

Nedostavaná lyžiarska chata na Slalomke. Strecha je na spadnutie, múry sú zvlhnuté.

Podľa neho nie je myšlienka opätovného sprevádzkovania strediska nad Račou vôbec nereálna. Areál porovnateľný s tatranskými by to nebol, ale na prímestskú rekreáciu a pre deti či začínajúcich lyžiarov by postačoval.

„Vyžadovalo by si to úpravy svahov, okolia a umelé zasnežovanie. Päť diel by areál s dvoma vlekmi v dĺžke 250 a 300 metrov obslúžilo. Pri teplote pod nulou sú schopné nastriekať až pol metra snehu za 3 dni,“ tvrdí.

Reči o nedostatku snehu či chladných dní vraj nie sú v prípade tejto lokality a juhovýchodného svahu relevantné, ak sa skonfrontujú s aktuálnymi meteorologickými údajmi. Počas priemerne chladného roka by mohla trvať sezóna dva mesiace, v mrazivejších až 100 dní!

Ani bežkárska stopa by už nebol problém

Ak sa nasneží 1 meter snehu, vydrží aj 4-dňový dážď a teploty nad nulou. Prípadnú realizáciu strediska odhadujem na pol roka. Zázemie by som umiestnil v kontajnerových bunkách, kde by mohlo byť aj občerstvenie a požičovňa lyží,“ premýšľa nahlas.

Michal Molotta je rodák z Nitry, od 2012 žije v Rači.

Výzvu podľa neho predstavuje elektrická prípojka a prísun vody pre zasnežovanie. To vzhľadom na neďaleký potok tiež nie je neriešiteľný problém. Detaily riešenia by však podľa neho ukázala štúdia realizovateľnosti.

Od Slalomky až po Červený kríž by sa dala vybudovať bežecká stopa – stačil by jeden snežný skúter na jej vyfrézovanie. V lete by areál po revitalizácii zatraktívnila rozhľadňa pre turistov či nové zjazdové trate pre milovníkov horskej cyklistiky.

Michal Molotta je rodák z Nitry, od 2012 žije v Rači. Ako inštruktor pôsobil napríklad v africkom stredisku Tiffindell (JAR), v pohorí Dračie vrchy. V roku 2006 otvorili lyžiarsku školu Snowsports, zo Skalky ju rozšíril na Krahule, Salamandru aj Králiky.

Od roku 2006 je lektorom Slovenskej lyžiarskej asociácie, kde vzdelávajú inštruktorov a trénerov 1. až 3. triedy. Pracuje ako projektový manažér vo firme pre budovanie zasnežovacích systémov, podieľal sa na príprave najväčších stredísk na Slovensku, v Čechách aj Poľsku.

Čo na to otec Veroniky Zuzulovej?

Okrem Molottu však pozná Slalomku aj ďalšia kapacita nášho lyžovania – Timotej Zuzula, otec našej najúspešnejšej lyžiarky Veroniky Velez-Zuzulovej. Krasňany pozná veľmi dobre, jeho brat tu má dodnes firmu. Rovnako sa vyzná aj v okolí a lesoch nad Račou.

Veronika Velez-Zuzulová s otcom Timotejom a manželom Romainom.

“Boli sme spolu na Slalomke, chcel si pozrieť ten svah,” prezradil nám Ľubomír Krampl, ktorý sa so Zuzulovcami roky pozná. “Povedal, že ak sa tam zmestí 32 bránok, dá sa s tým kopcom ďalej pracovať a mohla by tam byť dokonca krytá lyžiarska hala. Nakoniec ich napočítal až 36,” smeje sa Krampl pri spomienke na obdobie, keď aj sám vehementne presadzoval myšlienku revitalizácie lyžiarskeho svahu nad Račou.

Veronika Velez-Zuzulová s tričkom Rače, ktoré je spolu s obrazom Vojtecha Polakoviča priniesol na jedny z posledných pretekov Marek Porvazník.

Ján Bednarič, foto W. Wenzl, autor