Nemá čo skrývať! Starosta Rače Peter Pilinský (46) súhlasil s výzvou spravodaja Račan, že odpovie aj na tie najtvrdšie otázky čitateľov. Tí ich pridávali na sociálnej sieti a starostu vôbec nešetrili – odpovedal na všetky otázky, aj tie z kategórie nepríjemných či podpásových.

Niektoré zverejnil v rozhovore v tlačenej verzii spravodaja, ďalšie pridá priamo v diskusii pod výzvou. V závere interview súhlasil nad rámec bežných zvyklostí aj s návrhom, aby zverejnil svoju výplatnú pásku a ukázal, z čoho si šetril peniaze na svoju volebnú kampaň.

Juraj Frajberg: Ako boli využité financie – 100 000 eur – od spoločnosti Retkins?

Tieto financie Rača nikdy nedostala. Prvýkrát tento finančný dar ponúkli v čase, keď prebiehala výstavba ich projektov Rača Tower a Rača Gate, takže sme ho odmietli, aby nevznikli podozrenia, že si takto kupujú priazeň stavebného úradu. Neskôr už sa developer s ponukou neozval. Po tom, ako sme mu nevydali povolenie na výstavbu 9. podlažia v projekte Mercatino, sa už asi ani neozve.

Harry Krishna Papageorgiou: Čo plánuje pán starosta urobiť, aby sme sa vyhli zahusťovaniu výstavby, betónovaniu a asfaltovaniu vinohradov v rozpore s Územným plánom?

Proti výstavbe vo vinohradoch v rozpore s Územným plánom sme dostatočne rázni, čo dokazuje náš boj s čiernymi stavbami vo vinohrade Fixle. Určite ste si všimli, že za môjho starostovania sa ani jeden meter viníc nepreklasifikoval v Územnom pláne na výstavbu. Oproti minulosti je to obrovský posun v boji za ich záchranu.

Starosta Rače Peter Pilinský odpovedal na otázky čitateľov. Fotografia je z útulných interiérov rodinného vinárstva Chvostekove vína na Alstrovej ulici.

Alenka Degma: Ako sa cítite pred nastávajúcimi voľbami? Nemáte nás, ako obyvateľov mestskej časti Rača – ktorí vedia byť teda pekelne kritickí – už plné zuby? Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov!

Keď už strácam vieru v zdravý rozum, hľadám vysvetlenie. Zväčša dospejem k záveru, že niektoré emotívne reakcie sú asi spôsobené tým, ako veľmi máme všetci našu Raču radi. Že sa nám v nej všetkým dobre žije a bojíme sa, aby neprišla o svoj kolorit. Nároky kladené na náš úrad akceptujem a neberiem na ľahkú váhu – čo potvrdzuje hodnotenie portálu odkazprestarostu.sk, ktorý náš úrad z pohľadu riešenia občianskych podnetov vyhodnotil ako najlepší v Bratislave a tretí na Slovensku. Pred voľbami cítim nervozitu, ako pred maturitou: Viem, že som si úlohy pripravil dobre, ale netuším, aká bude výsledná známka.

Amka Cucoriedkova: Aké konkrétne kroky urobíte, aby sa do konca ďalšieho volebného obdobia rozbehla výstavba prepojenia Pekna cesta – Bojnická – Galvaniho a tiež prepojenie na Tomášikovu?

Projekty, na ktoré sa pýtate, prekračujú kompetencie Rače. Patria do rozhodovacej aj investičnej pôsobnosti magistrátu Bratislavy a Generálneho investora. Ako mestský poslanec budem určite požadovať ich realizáciu s tzv. turbokrižovatkou namiesto pôvodného návrhu s mimoúrovňovou križovatkou vyžadujúcou asanáciu dvadsiatky rodinných domov v lokalite Nový záhon. Rovnako sa chcem spojiť s poslancami z Nového Mesta a vyriešiť konečne ten dopravný lievik na Bielom kríži spôsobujúci zápchy. Areál Palmy je v procese asanácie, idú tam stavať, tak je vhodný čas získať od vlastníka časť parkoviska a rozšíriť vozovku aj s rezervou na cyklopruh.

Peter Pilinský ako chlapča v náručí svojho starého otca Štefana Bednariča, ktorý bol dlhé roky školníkom na ZDŠ na Čachtickej ulici. Vpravo mama Vlasta, za slobodna Bednaričová.

Ester Kollárová: Vraj bol Štefan Bednarič, bývalý školník na ZŠ Čachtická, váš dedko?

Áno, z maminej strany. Musel byť obľúbený, keď naňho tak veľa ľudí dodnes spomína. Vždy keď idem okolo školy na Čachtickej myslím naňho. Z detstva si pamätám, ako vlakom posielal frankovku maliarovi Benkovi a aj na to, ako sme sa cez prázdniny hrávali na školskom dvore. Viacerí Bednaričovci boli v minulosti starostami Račišdorfu. Táto rodinná anabáza je veľkým záväzkom.

Timea Nepoviem: Dobrý deň pán starosta. Čo okrem vylepenia dvoch bilbordov ste za posledné 4 roky spravili pre Rendez a skvalitnenie života na ňom?

Pani Timea asi ste prehliadli, že po 20 rokoch úspešne riešime zložité problémy s kanalizáciou a inými sieťami a len pred rokom sme na Šajbách kompletne opravili a rozšírili škôlku za 912 tisíc eur, čo je v prepočte na každého Rendezáka investovaná suma asi 160 eur. Je to výsledok solidarity Račanov, ktorí plnia kasu mestskej časti najviac. Nie vy, ale oni by sa mohli pri prepočtoch investícií cítiť ukrivdení, že doplácajú na Východné. Preto je smutné, že bez znalosti faktov o financovaní opakujete frázu o „zanedbávanom“ Rendezi. V každom prípade chcem ďalšom období vybudovať na Sklabinskej nový park po dohode s policajnou akadémiou, podporiť kluby pri Železničnom múzeu a pokračovať v opravách ciest. Vyše pol milióna eur developerského poplatku za prípadnú výstavbu projektu Rendez Vous skončí na Východnom!

Libor Gašpierik: Čo ste vykonali pre podporu vinohradníctva a aké plány a záväzky v tejto oblasti máte?

Pred ôsmimi rokmi som prišiel do funkcie s cieľom poskytnúť vinohradníkom maximálnu podporu, vrátiť im opäť pocit, že v Rači majú nenahraditeľné postavenie. Spustili sme množstvo projektov a vinohradníctvo je u nás opäť na piedestáli. Aby to tak aj ostalo, chcel by som na obrábanie spustnutých viníc kúpiť obecný traktor a možno sa nám podarí zrealizovať aj vinohradnícku rozhľadňu, aby sme prilákali turistov a pomohli producentom prosperovať. Viac sa dočítate v mojom programe Rača 2022.

Ivan Vrana: Dalo sa predísť tak zdĺhavej ceste k realizácii projektu LBG Aréna? Sme naozaj takí bohatí na moderné športoviská? V Pezinku to šlo, prečo nie aj u nás?

Verte mi, že by som bol šťastný ako blcha, keby už LBG Aréna stála. Procesy územného konania, stavebného povolenia či preložky potoka sú komplikované. Ak navyše ktosi napadne každé jedno rozhodnutie, dĺžka procesu sa násobí. Presne ako v prípade LBG Arény – BMX klub namiesto toho, aby o svojej predstave areálu rokoval, rozhodol sa nové športovisko blokovať za aktívnej podpory niektorých poslancov, dnes kandidátov na starostu. V Pezinku mali tiež pri výstavbe haly svoje problémy, ale aspoň si nerobili navzájom zle.

Noris Bognár: Prečo ste tak dogabali Raču? A prečo chcete dogabať Krasňany?

Vy hovoríte, že som dogabal Raču, ja vidím množstvo dokončených projektov, na ktoré ľudia dlho čakali – od nových škôl, škôlok, parkov aj opravených ciest a chodníkov, špeciálne v Krasňanoch. Neberiem vám váš pohľad na svet, ale keď nevidíte nič pozitívne, možno sa sa len zle pozeráte okolo seba.

Viac o téme aj tu: Koľko stavebných povolení vydali Bielik so Zvonárom a koľko Pilinský?

Barbora Bednaričová: Hovorili ste, že na kampaň ste si šetrili z výplaty. Koľko zarába starosta v Rači?

Plat starostu určuje zákon aj s limitmi, o koľko ho môže miestne zastupiteľstvo navýšiť. V mojom prípade je to okolo 2 100 eur v čistom. Beriem menej ako starosta päťkrát menších Vajnor (plat Mrvu a ďalších starostov nájdete tu) a keď som videl niektoré zverejnené výplaty úradníkov v Karlovej Vsi, od údivu padla sánka. Predsa len dostať za mesiac plat s odmenou takmer 6000 eur brutto (pozn. red. – zverejnené na stránke Karlove Ves – tu) sa mi zdá prehnané. Ale nie som závistlivý človek, takže im to doprajem. Ľudia v samospráve by mali byť lepšie ohodnotení, aby sme si odborníkov udržali a neutekali nám do súkromnej sféry.

Výplatná páska starostu Rače

Výplatná páska starostu Mestskej časti Bratislava-Rača. Pilinský avizoval, že si z výplaty mesačne odkladá zhruba 400 eur na pokrytie výdavkov na volebnú kampaň.

Mirka Šmídová: Koľko máte bytov alebo nehnuteľností v Rači?

Po uliciach sa už šírili „zaručené“ informácie asi o desiatich nehnuteľnostiach, ktoré vraj vlastním od Kopaníc až po Barónku. V skutočnosti máme s manželkou od roku 2011 trojizbák na hypotéku v pôvodnej krasňanskej bytovke. S bratom vlastníme po rodičoch byt na Úžinách, keďže mama je pre jej zdravotný stav umiestnená v ústave. Páčil by sa mi aj byt v Malých Krasňanoch, ale na rozdiel od Michala Drotována si ho nemôžem dovoliť. Kúpiť si byt od developera, s ktorým mám ako zástupca samosprávy skôr bojovať, by som považoval za konflikt záujmov.

Marek Korytnák: Kedy Rača spustí parkovaciu politiku?

Už sme ju dávno mohli mať, ale chýba posledný právny úkon zo strany magistrátu – zmena štatútu mesta. Parkovaciu politiku systematicky blokovala v zastupiteľstve skupina poslancov na čele s Čahojovou, Hrčkom a Mrvom. Bola to ich pomsta primátorovi Ivovi Nesrovnalovi. Doplácajú na to ľudia krúžiaci zúfalo parkoviskami, ktoré obsadili mimobratislavské autá.

Priority programu Rača 2022 (viac aj tu):

Marcelino Snehota: Dokedy sa budú stavať nové paneláky? A nič neriešiť s cestami. Už teraz sú zápchy nenormálne. Čo tak zastaviť výstavbu a radšej začať s výstavbou parkov pre relax a oddych?

Zápchy aj na Račianskej vyrieši obchvat D4R7. Už mohol stáť, nebyť obštrukcií Jana Mrvu a ďalších politických aktivistov. Ďalším riešením sú električky, lebo nestoja v zápche. Do Rače sme potiahli ďalšiu linku, takže v špičke k nám chodí spoj každé tri minúty. Výstavbe zabránime prijatím Územných plánov zón, ako sa to práve deje v Krasňanoch a na Východnom. A parky? Jeden sme už mohli mať na Záhumeniciach, keby sa nenechali občania zmanipulovať vyfabulovanou nevýhodnosťou zámeny pozemkov na jeho vybudovanie. Chyby v tomto smutnom príbehu už priznávajú aj niektorí poslanci… Namiesto parku máme budovu, volám ju Drotován Tower. Predstavte si však jednu aktuálnu vec: v programe Rača 2022 mám budovanie areálu oddychu na priehrade Vajspeter. A niektorým dobrákom prekáža aj to!

Marcelino Snehota: V Rakúsku keď postavia byty, musia postaviť aj škôlku, jasle, ihrisko. Prečo to tu nie je tiež tak?

Práve toto rieši developerský poplatok, ktorý sme odhlasovali tento rok. Za každý meter štvorcový podlahovej plochy bytov zaplatí developer 35 eur Bratislave a príslušnej mestskej časti. V prípade, ak dostane napríklad Rínok Rača stavebné povolenie, získa Rača od investora milión eur! Tieto financie sa musia následne použiť na vami vymenované účely v dotknutej lokalite.

Spracoval jč, foto archív PP