V kalendári akcií propagujúcich račianske vinohradníctvo pribudla v prvej polovici januára novinka. Prírodovednú degustačnú vychádzku po vybraných vinohradoch račianského chotára zorganizovala 13. januára partia nadšencov nášho vinohradníctva a vinárstva na čele s Matúšom Burianom, inak aj majiteľom obľúbeného záhradného bufetu Šinweg na Peknej ceste.

O priebehu akcie a ponúknutom programe porozprával portálu Racaweb.sk spoluorganizátor a predajca našich vín Ivan Vrana:

Zámerom bolo účastníkov tejto vychádzky zasvätiť do diania sa vo viniciach a oboznámiť ich s vínami z daných lokalít račianského terroiru. Každý, kto meral v sobotu cestu pred NKD , kde bol zraz dostal do ruky mapu trasy, degustačný hárok a samozrejme pohár.

Začalo sa v Pušťáku

Degustačný hárok bol zložený z vín priamo z vinohradov kadiaľ viedla trasa vychádzky. Vzhľadom na počasie sa nás zišlo viac ako 30 ľudí, to sme naozaj nečakali, ale boli sme dostatočne zásobení vínom, pohármi a aj ostatnými dokumentami.

Na prvej Vychádzke sa napriek psiemu počasiu zišli tri desiatky záujemcov.

Prvý sa ujal slova Matúš Burian, predstavil účastníkom vychádzky zámer celého podujatia. Vo vinohrade Malý Pušťák sa začalo degustovať vínko Rizling rýnsky kab. 2016 od Miloša Máťuša. Prešli sme ponad Raču cez vinohrady Vtáčky, Longtál, ponad Plachty, Slobodné až k božím mukám Sv. Urbana nad vinohrad Špígel. Na troch degustačních zastávkach sa ochutnávalo vínko od Michala Kompauera – Müller thurgau, Lukáša Hulanského – Rulandské biele a Miloša Máťuša – Frankovka modrá rosé 2017.

Išlo sa aj cez mestské vinice

Vo vinohrade Kabele – Waispetre nás už čakal odborník na slovo vzatý Benedikt Žitný, ktorý predstavil svoje vínko z daného vinohradu Frankovku modrú rosé 2017 a zasvätil všetkých do prác , ktoré aktuálne prebiehajú vo viniciach.

Následne sme sa presunuli k priehrade na Šinweg kde sa ujal slova starosta Rače Peter Pilinský a predstavil vinice , ktoré sú vo vlastníctve Magistrátu hl. mesta Bratislavy a majú ich v dlhodobom prenájme račianski vinohradníci. Víno z týchto viníc by malo slúžiť na propagáciu bratislavského regiónu pri rôznych akciach poriadaných hl. mestom.

Starosta Peter Pilinský vysvetľuje, ako sa podarilo presadiť, aby mesto dávalo svoje vinice do prenájmu prioritne račianskym vinárom a zabránilo tak špekuláciám s výstavbou.

Potom sme pokračovali na návštevu do vinohradu Ivana Holíka, ktorý predstavil svoje víno Frankovku modrú 2015 a zároveň aj veľmi pútavo porozprával o pôde, odrodách a prácach počas celého vegetačného obdobia.

Lahodnosť terroirných vín

Pokračovali sme len o pár metrov nižšie na terasu, ktorú obrábajú Karol Križanovič spolu so svojou rodinou a priateľmi. Tiež ponúkol Frankovku modrú 2015dorábanú podľa rodinnej tradície a povedal prečo si cení že dostal do opateri práve tento vinohrad. Za suseda má Pavla Chvosteka, jeho frankovka bola v mnohých faktoroch odlišná a aj tento vnem si odnášali účastníci akcie so sebou. Jeden vinohrad , jeden ročník, rovnaká odroda a pritom odlišné víno. A práve v tomto je krása a lahodnosť račianskych terroirných vín.

Poslednou zastávkou, podotýkam po 2,5 hodinovej prechádzke (zámer bol 1,5 hod.) bola návšteva vo vinohrade Eduarda Brychtu. Tento vinohradník uhostil všetkých 30-ich účastníkov vo svojom vinohradníckom domčeku a odprezentoval vína zo svojej produkcie aj s pridaným výkladom o svojich zážitkoch s návštevníkmi vinohradov, najme zverou a cyklistami.

Poslednou zastávkou bol záhradný bufet Šinweg, kde sa vo vyhriatom stane uskutočnilo akési vyhodnotenie celej akcie. Okrem toho si mohol , kto mal záujem, zajesť niečo z bohatej ponuky jedál.

V búde Eduarda Brychtu.

Už chystáme jarnú vychádzku

Všetci zainteresovaní aj napriek počasiu aké nás sprevádzalo počas cel vychádzky sa zhodli na tom, že by bolo dobre pokračovať sezóne v týchto vychádzkach po račianskych vinohradoch. Táto akcia mala niekoľko cieľov, predostrieť krásu a rozmanitosť našich vinohradov, oboznámiť ich s produkciou jednotlivých vinárov a  priviesť ich k podpore lokálneho vinárstva u nás v Rači. Aj na tento podnet vlastne už teraz pripravujeme jarnú prírodovednú vychádzku po vinohradoch, ktorá sa tentokrát uskutoční na Dolnom konci Rači od otočiska električiek až po farský kostol.

Za spoluprácu by som sa chcel poďakovať hlavne Matúšovi Burianovi, starostovi MČ Rača Petrovi Pilinskému, Karolovi Križanovičovi, Ivanovi Holíkovi, Benjamínovi Žitnému a Eduardovi Brychtovi.

Teším sa na stretnutie na ďalšom pokračovaní Prírodovednej degustačnej vychádzky po Račanských vinohradoch.

Galéria:

Ivan Vrana, foto: autor