Poslanci miestneho zastupiteľstva Mestskej časti Bratislava-Rača na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí schválili rozpočet mestskej časti na rok 2018. Medzi priority v oblasti rozvojových aktivít patrí niekoľko projektov, pričom niektoré z nich sa začali realizovať už tento rok.

Škôlka, ihriská, športoviská, zdravotné stredisko aj cesty

K novému Street work out športovisku by mali v areáli ZŠ Tbiliská pribudnúť postupne v rokoch 2018 a 2019 aj ďalšie nové možnosti športovania vďaka komplexnej modernizácii a obnove školského dvora.

Ide najmä o prestavbu budovy na Novohorskej ulici, ktorú račianska samospráva kúpila ešte v júni 2016 za účelom vybudovania úplne novej štvortriednej materskej školy pre približne 100 detí. Tú plánuje samospráva otvoriť na jeseň 2018.

Ďalším projektom je budovanie multišportoviska pri základnej škole Tbiliská, rozdelené na roky 2018 a 2019. V areáli sa zmodernizuje futbalové ihrisko, k bežeckému oválu pribudnú 4 dráhy, tartan, rovinky, zrevitalizuje sa hokejbalové ihrisko, pribudnú dve streetball ihriská, malé ihrisko pre vybíjanú, volejbal s povrchom playtop, priestor pre vrh guľou a skok do diaľky, zrekonštruujú sa tribúny aj osvetlenie.

Do leta 2018 plánuje Rača ukončiť veľkú rekonštrukciu detského ihriska na Hubeného ulici, kde sa plánuje vytvoriť multifunkčné ihrisko pre malé aj väčšie deti, so športovým zázemím pre dospelých, pitnou fontánkou, toaletami a kontajnerovými domčekami.

Jednou z priorít schváleného rozpočtu je oprava Zdravotného strediska na Tbiliskej.

Oprava zdravotného strediska

Starosta Rače a mestský poslanec Peter Pilinský

Z väčších investícií sa v budúcom roku zrealizuje napríklad aj rekonštrukcia budovy zdravotného strediska na Tbiliskej ulici, dokončí sa rekonštrukcia budovy strediska čistoty na Rustaveliho ulici.

Po vysporiadaní vlastníckych pomerov chceme opraviť Popolnú, rovnako aj Stratenú ulicu, okrem toho sme v rozpočte zvýšili čiastku určenú na opravy ďalších ciest, chodníkov, parkovísk, vrátane zvlášť vyčlenenej čiastky na budovanie a vyznačovanie nových parkovacích miest. Na rokovanie komisie v novom roku bude predložený zoznam komunikácií, ktoré si vyžadujú rozsiahlejšie celoplošné opravy a zoznam komunikácií – ciest, chodníkov a parkovacích plôch, ktoré budú vyžadovať po zime najakútnejšie zásahy.  Zároveň budeme hľadať všetky rozpočtové aj mimorozpočtové zdroje na debarierizáciu základnej školy Tbiliská, konkrétne na vybudovanie výťahu pre zdravotne znevýhodnené deti,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Unikát na Tbiliskej

Debarierizácia ZŠ na Tbiliskej je inšpirovaná medializovaným príbeho račianskeho chlapca Matthiasa (viac tu), ktorému hrozí, že pre telesný hendikep by musel ukončiť vzdelávanie v kolektíve rovesníkov a musel by v ňom pokračovať v špeciálnej škole pre telesdne aj mentálne postihnuté deti. Na prípade upozornila Nadácia pre deti Slovenska a Nadácia Orange. Ak by Rača zrealizovala požadované úpravy, stala by sa škola na Tbiliskej útočiskom a vzorom pre ďalšie školské zariadenia v hlavnom meste, keďže takýto projekt je v celom regióne unikátny.

„Chcem sa poďakovať poslancom, že sme našli spoločnú reč a schválili rozpočet, ktorý umožní dokončenie už začatých projektov a realizáciu ďalších. Spolu s investičnými zámermi, ktoré u nás plánuje zrealizovať hlavné mesto Bratislava ako napríklad vybudovanie kruhovej križovatky Rustaveliho – Kubačova – Detvianska, oprava ulice Pri vinohradoch, rekonštrukcia Centra voľného času na Hlinickej a inými, sa Rača znova o veľký kus priblíži k obrazu peknej a modernej časti hlavného mesta tejto republiky,“ dodal starosta Pilinský.

V budúcom roku by Rača chcela v Krasňanoch vybudovať vzorové stojisko s polopodzemnými kontajnermi, o spolufinancovanie bude žiadať hlavné mesto formou dotácie, rovnako ako v prípade opravy terasy na Karpatskom námestí.

Pomôže aj magistrát Bratislavy

Hlavné mesto Bratislava zaradilo do svojho rozpočtu na budúci rok na území Rače hneď niekoľko investícií, ktoré prezentovali poslanci Peter Pilinský a Rasťo Žitný na pôde mestského zastupiteľstva. Poslanci hlavného mesta nakoniec schválili pre Raču nasledujúce investície pre budúci rok:

– vybudovanie kruhovej križovatky Kubačova – Detvianska – Rustaveliho

– oprava cesty a chodníkov na ulici Pri vinohradoch

– rozšírenie cintorínu

– oprava chodníkov na Hubeného ulici

– vybudovanie vzorového kontajnerového stojiska s polopodzemnými kontajnermi

– oprava Centra voľného času na Hliníckej ulici

Zdroj: MČ Rača, úprava: Račaweb