Investor zaslal vedeniu Mestskej časti Bratislava – Rača svoju predstavu o zámene pozemkov na Záhumeniciach. Príslušná komisia miestneho zastupiteľstva požaduje, aby plánovaný park nebudovala obec, ale investor okolitej výstavby… Spoločnosť Intercom Development zo skupiny Grafobal ponúka na Rustaveliho možnosť vybudovať park namiesto vežiaku. Požaduje však zámenu pozemkov a chce, aby park platila obec.

Lokalita navrhovanej zámeny na Rustaveliho ulici.

Lokalita navrhovanej zámeny na Rustaveliho ulici.

„Napriek tomu, že na uvedených parcelách máme vydané stavebné povolenie, rozhodli sme sa nerealizovať výstavbu,“ informuje podľa stránky reality.etrend.sk spoločnosť v oficiálnom liste starostovi. Podľa platného stavebného povolenia z čias starostu Jána Zvonára tu môže postaviť bytovku s 2 podzemnými a 8 nadzemnými podlažiami.

Do tej ale nechce ísť a pozemky s celkovou výmerou 2 019 m2 ponúka samospráve. Ich celková hodnota podľa znaleckého posudku spoločnosti presahuje 640-tisíc eur. Zato chce od mestskej časti získať rozdrobené parcely s identickou výmerou neďaleko, ktoré už má v dlhodobom prenájme, v celkovej hodnote necelých 250-tisíc eur.

Príslušná komisia Miestneho zastupiteľstva v Rači odporučila v procese pokračovať za podmienky, aby výstavbu parku zaplatil investor. Hotový by ho následne odovzdal obci do správy.

„Podmienkou realizácie zámeny pozemkov je zmluvný záväzok mestskej časti, že na predmetnom pozemku vybuduje park do jedného roka od zámeny a bude ho pravidelne udržiavať po dobu 10 rokov,“ informuje zasa firma.

Predmetom rokovaní teda bude najmä to, kto v prípade zámeny vybuduje park. Obec chce, aby to urobil investor. Investor zasa čaká, že to urobí Rača…

Vyrásť môže podľa nej park s rozlohou 3 200 štvorcov. Intercom Development si tu predstavuje priestor podobný Medickej záhrade, teda s veľkým detským ihriskom s výmerou cca 800 m2, lavičkami, pravidelne udržiavanými trávnikmi a drevinami.

Vývoj projektu radničné námestie Rača od roku 2010 do roku 2014

Vývoj projektu Radničné námestie Rača od roku 2010 do roku 2014

Developer v susedstve v niekoľkých etapách stavia komplex Radničné námestie, ktorý podľa reality.etrend.sk prináša dokopy 267 bytov.

Viac čítajte aj tu: Podarí sa Rači husársky kúsok? Na Rustaveliho môže byť park namiesto bytovky!

Nová zelená plocha by okrem zlepšenia prostredia pre starých Račanov i prostredia mestskej časti prospela aj samotnému projektu. Vybudovať a udržiavať park je ale finančne náročné, a tak sa do toho developeri zväčša nehrnú. Pozemky, ktoré chce Intercom zámenou získať, sú len drobné parcely v okolí projektu.

Ďalším technickým problémom je, že mestská časť má pozemky len v správe od hlavného mesta. Najprv ich teda musí oficiálne vrátiť do správy Bratislavy, ktorá bude o zámene rokovať a asi aj hlasovať na pôde mestského parlamentu.

Lokalita plánovanej budovy, ktorú by mohol nahradiť park.

Lokalita plánovanej budovy, ktorú by mohol nahradiť park.

Navrhovaný park na Rustaveliho ulici.

Navrhovaný park na Rustaveliho ulici.

Zdroj: reality.etrend.sk, úprava: račaweb.sk. foto: račaveb, Intercom Development