Silná zostava ohlásila svoje plány na najbližšie komunálne voľby! Poslanecký klub Spoločný Cieľ spolu s ďalšími kandidátmi zverejnili na brífingu svoj zámer zostaviť na jeseň kandidátku na poslancov v Mestskej časti Bratislava-Rača, do zastupiteľstva mesta Bratislava a tiež zabojujú o dve miesta poslancov v parlamente Bratislavského samosprávneho kraja. Najvyšší cieľ stojí pred Jánom Polakovičom (33), ktorého si klub vybral a podporí ho v súboji o post starostu Rače. Zverejnili aj ďalšie detaily spoločnej kandidatúry.

Na vyhlásení za prítomnosti ďalších 10 členov poslaneckého klubu Ján Polakovič pripomenul, že si prešiel račianskym úradom už ako študent-stážista, keď brigádoval bez nároku na odmenu. Neskôr sa stal zamestnancom na plný úväzok a následne v roku 2018 aj poslancom zastupiteľstva. „Bol to prirodzený vývoj, vždy som chcel pracovať pre Raču. Dnes pred vami stojím aj s mojim tímom ako kandidát na starostu Rače v nadchádzajúcich voľbách,“ povedal v úvode svojho príhovoru bez čítania z papiera.

Zoskupenie Spoločný Cieľ oznámilo svoje predvolebné plány.

„V prípade, ak získam vašu dôveru, budem starostom, ktorý bude manažérom a lídrom. Dokážem dať na úrade dokopy správny tím zamestnancov, motivovať ho a pripraviť mu najlepšie pracovné podmienky. Ak tá agenda okolo starostu nefunguje ako dobre namazaný stroj, môže byť aj ten najlepší starosta na svete, ale nedosiahne výsledky. Budem starostom, ktorý ľudí spája a nie rozdeľuje. Žiaľ, v dnešnej dobe sme svedkami toho, že spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým,“ pripomenul.

Uviedol, že ponúkne ruku na spoluprácu či už primátorovi Bratislavy, rovnako županovi, ale aj starostom ostatných mestských častí. „Budem starostom, ktorý sa nikdy nebude vyhovárať! Akákoľvek výzva bude pred nás postavená, budem starostom, ktorý vie, že je jeho úlohou ju zvládnuť a vyriešiť. Ak by sa to nepodarilo, dokážem sa pred ľudí predstúpiť a zlyhanie priznať,“ sľubuje.

VIDEO: Ohlásenie kandidatúry

Zdôraznil, že bude starostom, ktorý je medzi ľuďmi. Budete ho stretávať na množstve podujatí. „Nie preto, aby som sa len tak ukázal, ale aby sme spolu mali priestor komunikovať. Funkciu aj s našim tímom budem vykonávať čestne, transparentne a nezávislo a hlavne so srdcom, ktoré bije pre Raču,“ vyhlásil.

Od vysokoškolského stážistu na úrade a neskôr poslanca zastupiteľstva chce na jeseň zabojovať o post starostu MČ Rača.

Uvedomuje si, že ako jednotlivec nikdy nedosiahne to, čo je možné dokázať spoločne. Ako príklad sily zoskupenia Spoločný Cieľ, ktoré sa nerodilo chvíľu, ale na stovkách hodín stretnutí a debát o rôznych témach, zmienil jednu kľúčovú tému.

Pocta Jurajovi Madzinovi

„Bola ňou rekonštrukcia školy na Plickovej. Pochopili sme, že len ak budeme ťahať za jeden povraz a spojíme sily, dokážeme dosiahnuť spoločný cieľ. Výsledkom je, že Plickova bude obecnou a nie súkromnou školou, na čo som hrdý. Bol to strategický záujem, ktorý bude ovplyvňovať vývoj Rače v najbližších rokoch,“ vysvetlil.

Ešte pred predstavím svojho tímu venoval Polakovič dojímavé slová nedávno zosnulému kolegovi poslancovi Jurajovi Madzinovi. „Bol tvorcom myšlienky na založenie nášho zoskupenia. Poznali ste ho vďaka jeho pravidelným špacírkam po Rači, s každým si podal ruku, pozdravil, usmial sa. Vždy naňho budem spomínať a chcem, aby jeho odkaz žil naďalej. Hoci už nie je medzi nami, vždy bude jeden z nás!“

S Luknárovou po boku

Po pravici stojacu Moniku Luknárovú označil ako ženu s mimoriadnou empatiou, množstvom skúseností z račianskej samosprávy, kde pracovala na oddelení kultúry, neskôr aj na správe majetku a hospodárskej správe, tiež na úseku správy zmlúv. Práve kultúra a sociálne veci majú byť v rámci tímu jej doménou. V prípade získania mandátu od voličov ju budú presadzovať na post vicestarostky.

Viac o ďalších kandidátov za tím Spoločný Cieľ sa dočítate tu.

„Ohlasujem to otvorene vopred, keďže jednou z našich základných téz je transparentnosť nielen na papieri ale aj v skutočnosti. Nebude to však preto, ako sa v minulosti stávalo, že pôjde o nejakú zákulisnú dohodu, ale skrátka preto, že sme presvedčení, že je to ten najsprávnejší človek na tento post,“ prezradil.

V prípade zvolenia za starostu bude Ján Polakovič presadzovať za vicestarostku Moniku Luknárovú.

Dlhoročná poslankyňa a zamestnankyňa oddelenia kultúry na miestnom úrade vzápätí reagovala: „Veľmi si vážim a je mi cťou prijať výzvu robiť v prípade úspechu zástupcu starostovi, ak ním bude Janko Polakovič. Vnímam túto funkciu ako čestné miesto, ktoré chcem venovať vám – priateľom Rače, Račanom. Či už tým, čo tu žijete roky, alebo len chvíľočku,“ zareagovala Monika Luknárová.

Pripomenula, že víziou nielen Juraja Madzina, ale aj spomenutého Cyrila Sekerku z Rendezu, bolo, aby jednotlivé časti Rače – teda vrátane Východného a Krasňan – kráčali spolu a navzájom vytvárali budúcnosť nášho domova. “Práve vízia Janka Polakoviča ma presvedčila, keď ma oslovil s ponukou pridať sa do tejto zostavy. Predostrel mi predstavu nie na štyri roky, ani na osem či dvanásť. Vidí Raču v budúcnosti. Chce jej zasvätiť svoj život. Nie je to bežec na krátke trate a ja si to vážim. Držím nášmu tímu palce. Každý z neho vie, čo je jeho úloha, vie, čo chce pre vás Račanov a aj obyvateľov Bratislavy urobiť. Túto víziu, tento spoločný cieľ, preto chceme predostrieť vám všetkým.“

Stretnete ich v uliciach

Kompletný volebný program zverejnia v septembri spolu s podaním kandidátky do volieb. Vystupovať budú ako nezávislí, preto zároveň ohlásil zber podpisov od verejnosti, ktoré sú podmienkou účasti nezávislých kandidátov.

„Tešíme sa na stretnutia s vami v uliciach a tiež na vypočutie vašich názorov a nápadov. Náš tím bude financovaný z príspevkov členov, všetky transakcie môžete sledovať na našom transparentnom účte. Jeho adresa je zverejnená na stránke www.spolocnyciel.sk,“ doplnil bývalý úspešný športovec a nasledoval záver jeho vystúpenia.

Neuchádzam sa o vašu podporu ako ja, Ján Polakovič. Uchádzame sa o vašu podporu my – ako celý tím Spoločný Cieľ. Sú pred nami rôzne výzvy. Či už sú to developeri, pri ktorých budeme mať pri súčasnej zmene zákonov ešte menšie kompetencie ako regulovať rozvoj a výstavbu. Práve preto budeme musieť byť silným a rovnocenným partnerom, aby sme dokázali vybojovať čo najlepšie podmienky pre Raču. Od malička som bol vychovaný mojim otcom k tomu, že máš svoju sestru, svojich rodičov a máš svoju Raču. Čo vám viem garantovať slovom, ktoré neporuším je, že nikdy vedome neurobím nič, čo by bolo proti záujmom Rače a jej obyvateľov,“ zakončil svoj zásadný príhovor Polakovič.

jč, foto Spoločný Cieľ