Organizovanie Račianskeho polmaratónu považuje za najväčšiu zaberačku.

Organizovanie Račianskeho polmaratónu považuje za najväčšiu zaberačku.

Mareka Porvazníka mnohí poznáte z rôznych športových podujatí. Po Rači lieta ako s vrtuľkou v zadku. Tu vybavuje záležitosti dôležité pre zorganizovanie polmaratónu, tam zasa organizuje besedu so známymi športovcami pre niektorú zo základných škôl. A čo robí, keď mu skončí pracovná doba na úrade? Šup do teplákov či šušťákov a ide trénovať niektorý zo svojich futbalových tímov!

Ľubomír Višňovský a športový referent MÚ Bratislava - Rača Marek Porvazník v predmetnom areáli.

Ľubomír Višňovský a športový referent MÚ Bratislava – Rača Marek Porvazník.

Mnohí ľudia nestíhajú vo svojom živote takmer nič, ale o vás to neplatí. Čím všetkým žijete okrem práce na Miestnom úrade v Rači?
– Niekedy sa aj ja čudujem, čo všetko sa dá stihnúť, ak sa chce. Popri práci na Miestnom úrade, čo pre mňa obnáša aj nespočetne veľa víkendových akcií, sa venujem trénovaniu futbalu. Momentálne pôsobím pri mužstve ŠK Krasňany, s ktorým chceme postúpiť do vyššej súťaže. Keďže si myslím, že som skôr mládežnícky tréner, prijal som ponuku trénovať aj chlapcov z Futbalovej akadémie a rôzne mládežnícke výbery. V zime si rád s priateľmi z fanklubu rád odbehnem na preteky Svetového pohára v lyžovaní. Ale najlepšie sa predsa len cítim pri mojej rodinke, aj keď mi na ňu, žiaľ, veľa času neostáva. Našťastie mám zlatú, tolerantnú manželku!

Čo považujete za najväčší úspech v tvojej športovej kariére?
– No v mladosti som sa venoval sánkovaniu z ktorého mám viacej medailí aj z medzinárodného fóra. Z toho trénerského asi postup so žiakmi Rače do druhej ligy, dorastom Ružinova do druhej ligy a výhru v pohári BFZ. Z pracovných aktivít ma asi najviac teší úspech Račianského polmaratónu a Račianskej desiatky, na ktorý sa nám hlási každý rok čoraz viac bežcov.

Čo vám robí najväčšiu radosť ako trénerovi?
– Asi to, čo každému trénerovi: Ak ho majú hráči radi a k tomu radosť a úsmev po dobre odohratom zápase. Tie pocity sú na nezaplatenie.

V čom spočíva práca športového referenta MČ Bratislava – Rača?
– Hlavnou náplňou je zabezpečiť optimálne športové vyžitie pre ľudí z obce. Organizujem  množstvo akcií pre všetky vekové kategórie. Spolupracujem so školami pri ich športových akciách, organizujem besedy so známymi športovcami a pomáham našim športovým klubom podľa ich požiadaviek.

Ktoré projekty sú najnáročnejšie na organizáciu?
– Pripraviť hocijakú športovú akciu je náročné, aj keď sa to navonok nezdá. Najviac zložitých papierovačiek si vyžiada určite Račiansky polmaratón a Račianska desiatka.

Koľko ľudí pracuje na vašom oddelení?
– Športový referent patrí pod oddelenie pre veci sociálne, kultúru a šport. Mám okolo seba samé baby, tri sú na kultúre a štyri na sociálnom. Ale môžem prezradiť, že mojím hlavným spolupracovníkom v oblasti športu je poslanec Juraj Madzin, ktorý mi vždy rád a ochotne pomôže.

Marek Porvazník s Veronikou Velez-Zuzulovou a jej manželom po pretekoch Svetového pohára v Maribore.

Marek Porvazník s Veronikou Velez-Zuzulovou a jej manželom po pretekoch Svetového pohára v Maribore.

Bežní občania často hádžu zamestnancov úradu do jedného vreca a opakujú staré frázy, že úradníci nič nerobia. Čo by si im odkázal?
– Na túto otázku mám jednoduchú odpoveď. Nech si niekto na jeden deň sadne do priestorov úradu a na vlastné oči uvidí ako úradníci behajú a vybavujú. Jasné, nie vždy všetko sa dá zariadiť podľa požiadaviek občana, ale zväčša nie vinou zamestnancov či vedenia úradu. Takmer všetci máme kumulované funkcie a neraz sa z nás stavajú nosiči, upratovači či strážnici. Nech sa páči, každý si to môže vyskúšať a potom nech to objektívne posúdi.

Poznáte sa osobne aj s Veronikou Zuzulovou – ako často zájde do Krasňan, kde vyrastala?
– Mal som to šťastie sa z Verčou osobne spoznať a stať sa členom jej fanklubu. Je to úžasná, skromná baba, ktorá sa na nič nehrá. Jej mamina je rodáčka z Krasňan a na Kadnárovej ulici bývajú  jej strýkovia, babka či bratranci a sesternice. Keď jej to čas dovolí, vždy príde na návštevu či rodinnú oslavu. Verím, že sa nám podarí opäť ju po čase privítať aj na príjemnej besede, pretože ona je naozaj úžasný človek – nielen na svahoch, ale aj v súkromí.

Aký máte názor na fakt, že Rača získala do správy areál na Černockého a môže na ňom v budúcnosti vyrásť multifunkčný športový komplex?
– Keď sa dalo stavať za štátne peniaze, mestská časť nevlastnila vhodný pozemok. Teraz sa hlavne zásluhou starostu Petra Pilinského podarilo získať do správy parcely na Černockého ulici. Videl som viacero športových areálov na Slovensku aj vo svete. Možno to preto vidím trochu inak, ale po čase by určite všetci Račania ocenili minihokejový štadión, tréningovú plochu na futbal, krytú plaváreň, opravené tenisové kurty či iné športové atrakcie. Šport ovplyvňuje spoločnosť, a v takom areáli by sa stretávalo veľké množstvo rodín. Keď dieťa bude trénovať, tak si otec môže odbehnúť do posilňovne či na pivko, a mamina trebárs ku kaderníkovi. Takýto komplex ponúka obrovské možnosti –  tak, ako je to hocikde vo vyspelých športových krajinách.

Spravodaj Račan, 02/2014

Fotogaléria: