V račianskom chotári sa tento rok uskutočnili hneď dve súťaže v reze viniča. Okrem lokálnej, ktorú organizuje Račiansky vinohradnícky spolok, sa vo vinici PD Vinohrady v lokalite Ohňavy konal aj 19. ročník celoslovenskej súťaže O Zlaté nožnice v réžii spoločností BAHCO a BS Vinárske potreby, pod odbornou záštitou SPU Nitra, Katedra záhradníctva a krajinného inžinierstva.

Medzi najlepšími sa vo výsledkovej listine objavil aj reprezentant Villa Vino Rača!

Akcia sa konala 8. februára vo viniciach PD Vinohrady, rezala sa Frankovka modrá, vedenie Rýnsko-hessenské, rok výsadby 1985.

V celoslovenskej súťaži, ktorá každoročne preveruje schopnosti starších vinohradníkov aj juniorov, sa tentokrát zúčastnilo 42 súťažiacich. Akcia sa konala 8. februára vo viniciach PD Vinohrady, rezala sa Frankovka modrá, vedenie Rýnsko-hessenské, rok výsadby 1985. Každý súťažiaci mal orezať 25 krov v časovom limite 30 minút resp. 40 minút podľa kategórie.. Pri hodnotení sa prihliadalo na kvalitu rezu, techniku, aj rýchlosť.

V kategórii Profesionál bol napokon najúspešnejší Filip Juran z Revin Modra, pričom na šiestom mieste skončil zástupca račianskych producentov – Stanislav Gerzanič z Villa Vino Rača.

V ktorej Junior zvíťazil Martin Ševčovič z SOŠV Modra.

V kategórii Profesionál uspel medzi 32 súťažiacimi Filip Juran z firmy Revin Modra.

V kategórii juniorov súťažili študenti stredných odborných škôl z Valtíc (ČR), Malinova, Modry, Poľnohospodárskej univerzity v Nitre a tiež mladí vinohradníci pracujúci vo vinohradníckych a vinárskych firmách. Zvíťazil Martin Ševčovič z SOŠ vinársko-ovocinárska Modra.

Stanislav Gerzanič z Villa Vino Rača pravidelne boduje na súťažiach v reze viniča, viackrát v minulosti vyhral aj podobné podujatie v Rači.

O Zlaté nožnice 2019: Výsledková listina

Výsledky a info o súťaži si môžete pozrieť aj tu.

Určite mnohých zaujíma, či sú nožnice naozaj zo zlata. Podľa informácií organizátorov sú čepele naozaj dvakrát pozlátené 18-karatovým zlatom! S organizovaním tejto súťaže začala Ing. Andrea Líšková z Vištuku.

Víťaz kategórie Profesionál Filip Juran so zlatými nožnicami.

jč, foto organizátori