Po štyroch rokoch čakajú obyvateľov Slovenska opäť jedny volieb, ktoré sú spolu s voľbami europoslancov dlhodobo považované za najmenej zaujímavé. Hoci sa už dlhšie diskutuje o zrušení vyšších územných celkov (krajov resp. žúp.), zatiaľ sa nenašla politická odvaha na ich zrušenie. Prečo by sme teda mali ísť začiatkom novembra do volebných miestností a akú ponuku osobností možno očakávať na hlasovacích lístkoch?

Načo sú kraje?

Voľby do BSK 2017

Primárnymi kompetenciami samosprávnych krajov sú najmä prímestské komunikácie, stredné školy, zdravotnícke zariadenia, starostlivosť o seniorov, podpora športových aktivít, regionálneho turistického ruchu či voľnočasových aktivít. V posledných týždňoch je Slovensko oblepené bilbordmi. Uchádzači o teplé miestečká budú sľubovať kade-čo a často aj to, čo vôbec nie je v kompetencii samosprávnych krajov.

Opäť len Vajnoráci?

Pre voličov v Rači je podstatná informácia, že na rozdiel od komunálnych volieb sa náš obvod spája s Vajnormi. Z tohto spojeného hlasovania vzídu len 2 poslanci s najvyšším počtom hlasov, ktorí budú obhajovať naše záujmy. Naposledy uspeli kandidáti z Vajnôr – a to aj napriek tomu, že Rača má zhruba 4-krát viac obyvateľov a aj voličov ako susedná dedina. Či dokázali Lauko a Zemanová niečo urobiť pre našu mestskú časť a či je to za 4 roky sedenia v krajskom parlamente dosť, nech si odpovie každý sám.

Otázka nadchádzajúcich volieb teda znie: Vyberú si v novembri Račania do parlamentu BSK niekoho, kto bude hájiť aj priamo ich záujmy, alebo opäť prenechajú túto kompetenciu našim južným susedom?

Na päť rokov

Novinkou zvyšujúcou význam volieb je, že predsedovia a poslanci samosprávnych krajov budú vo svojich funkciách nie štyri, ale až 5 rokov. Cieľom novely, ktorá im predĺžila funkčné obdobie, je spojiť v roku 2022 župné voľby s komunálnymi a zjednotiť tak ich cykly. Spojením dvoch volieb do jedných sa v budúcnosti ušetria milióny eur a ľudia určite ocenia, že pôjdu k urnám raz a nie dvakrát ako doteraz.

Inzercia

Doterajší predsedovia BSK:
2001 – 2005 Ľubo Roman
2005 – 2009 Vladimír Bajan
2009 – 2013 Pavol Frešo
2013 – 2017 Pavol Frešo

Voľby do VÚC:

Sobota 4. novembra 2017
Volíme:
1 predsedu BSK
2 poslancov BSK
(hlasy z MČ Rača a MČ Vajnory sa sčítavajú)
Mandát získajú na 5 rokov (2017-2022)

Viac aj tu: Kompletný zoznam kandidátov na poslancov do BSK za Raču a Vajnory

Zdroj: Račan, logo: Račan