Fotografia s opičkou či vozenie sa na ťave alebo poníkoch? V budúcnosti budú tieto „atrakcie“, ktoré sa v posledných rokoch objavili na hodoch aj vinobraní, v Rači zakázané. Dôvodom sú najmä sťažnosti ľudí, že mnohé zo zvierat vyzerajú zúbožené a nie je pre ne prirodzené stráviť celé hodiny v obkolesení davu ľudí a vystavené hlasnej hudbe.

Opička na vinobraní bude už minulosťou.

Podľa Zvieracej ombudsmanky Zuzany Stanovej nie sú pravidlá pri posudzovaní týchto prípadov jednoznačne stanovené. „Prihliada sa na druh a jeho prirodzené prostredie. Zvieratko musí mať čas na odpočinok, príjem tekutín či ochranu pred počasím. Problém je, že každý človek má na zhodnotenie iný meter,“ nazdáva sa Stanová vo vyjadrení pre denník Nový Čas.

Podľa nej majú najväčšie kompetencie v prípade zneužívania živých zvierat na verejných akciách samosprávy, keď povoľujú stánkarom zabratie verejného priestranstva. „Obec im môže povedať, že takáto aktivita u nás nie je vítaná, pretože je v rozpore s etikou a dobrými mravmi,“ vysvetlila Stanová.

Račianska samospráva už dlhšie zvažovala sprísnenie pravidiel pri povoľovaní tohto druhu zábavy. „Od budúceho roku nebudeme v Rači povoľovať žiadne stánky so živými zvieratami,“ uviedla hovorkyňa mestskej časti Eva Miklánková.

Podľa hovorcu Ministerstva pôdohospodárstva Michala Feika predložili do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o veterinárnej starostlivosti.

„Komplexný materiál prinesie zmeny aj v občianskom zákonníku, trestnom zákone a zákone o policajnom zbore. Zviera už viac nebude vecou, pribudnú systémové opatrenia proti množiteľom psov i povinné čipovanie psov. Rezort ním rieši aj aktuálne témy ako sú trávenie zvierat na sídliskách, či trestnoprávnu zodpovednosť majiteľa. Zefektívni sa aj ochrana práv zvierat najmä pred týraním tým, že sa posilnia právomoci veterinárnych inšpektorov,“ povedal v stanovisku.

Zdroj: Račaweb, foto: A. Ďuríček