Od februára tohto roku zriadila mestská časť pre obyvateľov dispečing čistoty a životného prostredia s názvom Zelená linka, kde ľudia môžu non-stop nahlasovať podnety znečistenia alebo vandalizmu zo svojho okolia. „Po viac ako dvoch mesiacoch fungovania Zelenej linky je zrejmé, že najčastejším podnetom sú čierne skládky. Každý deň sa dozvedáme o nových, menších či väčších čiernych skládkach na našom území,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Veľké upratovanie Slovenska

Podľa neho sa práve preto bude mestská časť určite uchádzať o dotáciu na likvidáciu čiernych skládok od Ministerstva životného prostredia. To chce v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska poskytnúť samosprávam na likvidáciu čiernych skládok približne desať miliónov eur. Environmentálny fond by mal vyhlásiť grantový program tak, aby sa čistenie Slovenska od čiernych skládok mohlo uskutočniť ešte v priebehu tohto roka.

Čiernu skládka na Hruškovej nahlásili ľudia cez službu odkazprestarostu,sk

Čiernu skládka na Hruškovej nahlásili ľudia cez službu odkazprestarostu,sk

„Výšku dotácie budeme žiadať podľa podmienok, aké budú vyhlásené ministerstvom. Predpokladá sa, že prvé výzvy by mohli byť vyhlásené do konca apríla,“ doplnil Pilinský.

Mestská časť v súčasnosti eviduje približne 30 lokalít, kde sa nachádzajú čierne skládky.

„V minulom roku sme odviezli takmer 200 m³ odpadu a zaplatili viac ako 3 tisíc eur, takže pomocnú ruku od ministerstva životného prostredia určite vítame,“ dodal Pilinský.

Rozdá kvety do záhonov či okien

Mestská časť Rača spolu s Račianskym spolkom chystá na sobotu 18. apríla veľké jarné upratovanie. „Ľudia si môžu poupratovať jednak pred vlastnými domami, ale aj na verejných spoločných priestranstvách,“ povedal starosta Pilinský s tým, že termín brigády zosúladil so znovuotvorením zberného dvora v Rači.

„Už budúci štvrtok (16. apríla) opäť otvoríme zberný dvor, občania ho teda môžu využiť aj v rámci veľkej jarnej brigády. S odvozom zeleného odpadu pomôže obyvateľom aj samotná mestská časť,“ dodal Pilinský, ktorý už tradične bude občanom rozdávať letničky na skrášlenie svojho okolia. „Spolu s obyvateľmi si chceme mestskú časť upratať a skrášliť jednak kvôli sebe a tiež kvôli návštevníkom, ktorí k nám už 2. a 3. mája zavítajú na tradičné Račianske hody.“

Viac o téme čistota obce aj tu: Okrášľovací deň v Rači: Už viete, do čoho sa pustíte vy a vaša partia?

Zdroj: MÚ Rača, foto: Račaweb, archív, odkazprestarostu.sk