Nový altánok, lavičky, gril či atrakcie pre deti. To všetko nájdete v novo zrekonštruovanom areáli Červený kríž v bratislavskom lesoparku, v tesnej blízkosti Rače. Rekonštrukciu tohto obľúbeného turistického miesta po 21 rokoch zrealizovalo hlavné mesto v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného areálu Červený kríž v prítomnosti Iva Nesrovnala, šéfa mestských lesov Juraja Zikmunda, Petra Pilinského a Rastislava Žitného.

„Červený kríž je obľúbené miesto pre turistov, cyklistov, rodiny s deťmi, ale aj veriacich, ktorí sa tu pristavia pri svojich púťach. Som rád, že odteraz sa všetci môžu tešiť na moderný areál, ktorý spĺňa súčasné potreby návštevníkov lesoparku,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Prvá časť rekonštrukcie prebehla na jeseň v roku 2016 v celkovej sume 67 800 eur. Postavil sa tu jednopodlažný altánok, v ktorom sú stoly, lavice a gril. Na jar tohto roka prebehla druhá etapa rekonštrukcie. Zahŕňala dostavbu druhej časti altánku, jeho zastrešenia, vybudovala sa aj vyhliadková veža pre deti a areál sa doplnil drevenými stolmi a lavicami. Na lúčnom priestore pred altánkom pribudli kamenné ohniská a odpadkové koše. Druhá časť rekonštrukcie bola v sume 36 930 eur.

Ďakoval aj starosta

Areál Červený kríž pred rekonštrukciou.

“Každé miesto určené na trávenie voľného času a na relax, ktoré sa v okolí Rače podarí opraviť, ma vždy veľmi poteší. Poďakovanie za rekonštrukciu patrí mestským lesom, Červený kríž vždy býval tradičnou súčasťou víkendového programu Račanov tak v zime ako aj v lete,” poďakoval za odovzdanie diela starosta Rače Peter Pilinský.

Zrekonštruovaný altánok je celodrevená stavba, ktorá slúži ako kryté zastrešenie s priestorom na sedenie pre cca 35 turistov a návštevníkov danej lokality. Strecha je pokrytá plastovým šindľom. Klampiarske výrobky sú z pozinkovaného plechu. Na drevené prvky bolo použité drevo zo smreka (45 kubíkov).

Novinky v lesoch

Zrekonštruovaný areál Červená kríž je ďalšou atrakciou v mestských lesoch, ktorú mesto urobilo pre Bratislavčanov so zámerom prilákať ich do prírody. Od 15. júla je sprístupnený aj domček na strome v lokalite Pod Dubmi Dlhé lúky, v ktorom už prespali prví návštevníci. Minulý rok hlavné mesto spolu s mestskými lesmi vybudovalo domček na strome pod Kačínom, rozhľadňu na Americkej lúke, zrekonštruoval sa altánok pri 9. mlyne s grilom, ale aj altánok pri dele na Partizánskej lúke. V mestských lesoch mesto vlani zrekonštruovalo takmer 3 km lesných ciest (lesná cesta Lamač (smer Kačín), lesná cesta nad Račou a lesná cesta Sliva – Malý Slavín).

Fotogaléria: Červený Kríž

Kde nájdete Červený kríž?

Červený kríž, Bratislava

Zdroj: Bratislava.sk, Račaweb, foto: Bratislava.sk