Už po šestnásty krát vyhlásia na Slovensku anketu Detský čin roka, ktorá motivuje ku konaniu dobrých skutkov, čím pomáha tak deťom a budúcim dospelým zorientovať sa v hodnotách, dáva im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé.

V 16. ročníku akcie Detský čin roka nechnýbajú ani prváci zo ZŠ Tbiliská.

V 16. ročníku akcie Detský čin roka nechýbajú ani prváci zo ZŠ Tbiliská.

Kľúčovými témami príbehov, ktorými sa deti alebo ich rodičia či pedagógovia prihlasujú, sú hodnota ľudského života, zdravie a choroba, pomoc v rodine, priateľom i cudzím ľuďom, integrácia zdravých a postihnutých, ochrana prírody, zodpovednosť, spolupráca, nezištnosť, spolupatričnosť…

Doteraz sa do projektu zapojilo 1 502 205 detí! V 16. ročníku nechýba medzi ašpirantami na ocenenie ani kolektív 1. A triedy zo ZŠ Tbiliská za svoj počin v školskom roku 2015/16. Kolektív prihlásila do ankety pani učiteľka Lucia Ferenčíková.

Prihlásila ich učiteľka Lucia

Takto znie jej opis statočnosti a veľkosti jej žiakov v kategórii Pomoc rovesníkom:

Ako prvácka učiteľka som sa tešila na mojich nových žiakov, ktorí prvýkrát vstúpia do triedy a stanú sa žiakmi. Pri uvítacom ceremoniáli však nie každý mohol ísť po vlastných nohách. Bol tu jeden chlapček na vozíčku. Volá sa Tomáško. Má 8 rokov a vážnu chorobu, ktorá postihuje jeho svaly.

Okrem tejto diagnózy má veľmi slabú imunitu a lekár mu neodporučil navštevovať základnú školu spolu s deťmi. Bolo to jeho prvé stretnutie so spolužiakmi v škole, no zároveň vedel, že ich dlhú dobu neuvidí. Tomáška navštevovala jeho súkromná učiteľka, ale my sme ho stále brali ako žiaka našej triedy. V zime, keď sa už asi každý teší na darčeky a vychutnáva si tú láskavú atmosféru, nášmu Tomáškovi ukradli vozík.

Detský čin roka 2016

Detský čin roka 2016

Vozík, ktorý používal na prepravu počas prechádzok. Vozík, bez ktorého sa nemôže nikde pohnúť.

Svojich prvákov prihlásila do ankety učiteľka Lucia Ferenčíková.

Svojich prvákov prihlásila do ankety učiteľka Lucia Ferenčíková.

Keď som túto smutnú správu oznámila jeho spolužiakom, boli zhrození. Pýtali sa: ,,Ako to môže niekto urobiť? Prečo práve jemu? Ako mu pomôžeme?“

Vymysleli plán – vianočnú zbierku pre Tomáška. Ich plán však nebol obyčajný. Nechceli len tak vyberať peniaze od ľudí. Rozhodli sa, že prinesú svoje hračky, ktoré predajú za symbolickú cenu. Keďže na škole už predtým prebiehala akcia s názvom burza hračiek, využili sme ju ako zbierku pre Tomáška. Je ťažké vzdať sa svojich hračiek. O to viac som si vážila deti, ktoré ich priniesli.

So srdcom na dlani mi povedali, že sa tešia, ak to pomôže ich chorému spolužiakovi. Musím povedať, že veľa dobrých ľudí, učiteľov a detí prispelo do tejto zbierky a podarilo sa nám peniaze vyzbierať. Príbeh pomocníkov detí sa však v tomto momente nekončí. Peniaze veľmi chlapcovi pomohli, no ja, ako jeho učiteľka, som videla, že najviac v živote mu chýbajú kamaráti. Deti prišli s nápadom, aby sme Tomáška navštevovali. Preto sa každý týždeň vyberieme s pár deťmi k nim domov.

Chce to ich obetu a voľný čas. Vždy sa tam však veľmi tešia. Tomáška berú ako rovnocenného kamaráta a spolužiaka. Najviac ma potešili na koncoročnom vystúpení, kde Tomáško vystupoval s nami. Brali ho spontánne, s láskou, trpezlivosťou a ochotou. Vtedy som pochopila, že vykonávajú veľký detský čin.

Podporte prvákov svojim hlasom

Ak chcete aj vy zahlasovať a poukázať na ľudskosť prvákov zo ZŠ Tbiliská, zahlasovať za nich môžete lajkom tu.

Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Zdroj: račaweb, foto: Detskycin.sk, FB