Problémy, ktoré sa už dlhší čas objavujú v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov na ulici Pri Vinohradoch, dospeli až do štádia, že klienti prosia zúfalo o pomoc priamo prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a dokonca zvažujú hladovku!

Gabajová Kiska otvorený list Domov seniorov

Dôchodkyňa Libuša Gabajová odovzdáva na podateľni otvorený list Andrejovi Kiskovi o pomeroch v zariadení v správe BSK

Zariadenie je v správe Bratislavského samosprávneho kraja a často v ňom dochádza ku konfliktom klientov s vedením a riaditeľom Jánom Kmeťom, ktorý je podľa zistení SME straníckym nominantom Pavla Freša (SDKÚ).  (viac aj tu: Seniorov z Rače žaluje sociálne zariadenie z neplatičstva!)

Podľa Dany Gaalovej z Asociácie prijímateľov sociálnych služieb SR (APSSSR), vedenie zariadenia od 1. júla núti seniorov do každodenného poberania obedov s celomesačnou úhradou a navyše si musia zobrať aj druhé jedlo vo forme raňajok, desiatej alebo olovrantu. To sa viacerým seniorom z račianskeho domova dôchodcov nepozdáva. Tvrdia, že nie sú povinní stravovať sa, ak sami nechcú a naopak poskytovateľ má zákonnú povinnosť stravovanie poskytovať vždy.

Časť seniorov si napríklad objednávala obedy iba občas a nie denne. To však má byť dnes už minulosťou. Podľa Gaalovej ľuďom, ktorí si predtým stravu varili sami, dnes vedenie domova dve jedlá denne doslova vnucuje, a naopak, tí, čo by sa po starom aj chceli stravovať, teraz nebudú môcť.

Rokovania o situácii v domove seniorov s riaditeľom zariadenia Jánom Kmeťom neviedli k riešeniu. Výsledkom situácie je otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi a dokonca aj hrozba hladovky!

Podrobnejšie o probléme si prečítajte tu: V domove seniorov v Rači to vrie kvôli stravovaniu!

“Prišiel rok 2008 a s ním aj nový sociálny zákon. Zriaďovateľom sa stal Bratislavský územný kraj, na čele ktorého je župan, pán Frešo,” píše klientka zariadenia Libuša Gabajová. “Nastalo obdobie našich protestov a deprimujúce 4-ročné obdobie: senior verzus byrokracia…”

Situáciu v domove naďalej sledujeme a budeme ju aktualizovať o ďalší vývoj rokovaní!

List od dôchodkyne doručený do prezidentského paláca:

Libuša Gabajová: Otvorený list pre KiskuLibuša Gabajová: Otvorený list pre KiskuLibuša Gabajová: Otvorený list pre Kisku

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Bratislava Rača je na ulici Pri Vinohradoch.

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Bratislava Rača je na ulici Pri Vinohradoch.